| Iulia8659 a întrebat:

as avea nevoie de niste sfaturi. Am o relatie de un an jumate, totul a decurc perfect ( crl putin asa credeam eu) pana cand l-am prins pe prietenul meu ca vorbea cu alta fata. De atunci a inceput tot calvarul. A trecut o luna de atunci, dar noi suntem din ce in ce mai reci, chiar foarte reci in momentul de fata. Astazi am avut o discutie cu el, pentru ca simtim ca relatia noastra nu mai merge aproape deloc. Si ne-am spus fiecare oful. El mi-a zis ca totul sa ajuns aici din cauza mea, dar si a lui. Mi-a spus ca de cand a fost treaba cu fata, eu i-am facut multe scene de gelozie, m-am certat cu colegele lui de munca, ii controlam non stop telefonul, orice faceam il controlam. Si stiu si constientizez ca nu am facut deloc bine. Dar eu trec printr-o depresie, si imi e extrem de greu. Mi-a mai zis si faptul ca el in relatia asta nu a avut o zis in care sa poata iesi la o poveste sau la o bere cu prieteni, ca eu ii faceam scandal.Si altele. Care acum le constientizez cu adevarat. Dar i-am zis si lui ca a gresit, in primul raund ca a vorbit cu alta, iar apoi ca s-a racit mult fata de mine in ultimele luni. Noi avusesem 3 luni in carr nu am intretinu relatii sexuale, ceea ce nu e chiar ok tinand cont ca locuim impreuna. El in momentu de fata e rece fata de mine si mi-a zis ca e asa din cauza mea... Totusi am decis sa dam o sansa relatiei pentru ca inca exista iubire doar ca trebuie reaprinaa. Acuma intrebarea mea este cum ar trebui sa facem primi pasi ca sa fie totul ok? Mai ales sa reaprind flacara iubirii noastre. O sa uitam de tot, dar tot trebuie facut ceva, ca sa revenim la sentimentele de dinainte.

7 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

Bine, s-o luăm sistematic. Ceea ce poți tu face este:

Să îți recitești postarea și să sesizezi cum ea conține răspunsul la problemele tale.

| Iulia8659 explică:

Scuzati greseliile de ortografie doar ca imi merge foarte aiurea telefonul.

| RAY a răspuns:

Omul nu e monogam, ce ceri tu e biologic imposibil

| Violleta2022 a răspuns:

Daca el cauta sa vorbeasc si cu alte fete, inseamna ca dragostea lui pentru tine nu-i destul de mare si cauta consolare in bratele alteia!

De uitat nu veti uita deloc, dimpotriva, la fiecare discutie veti aduce in plan si ce s-a intamplat in trecut, deh, asta este viata reala!
Puteti sa incercati din nou sa luptati pentru dragostea voastra, dar, daca nu exista sentimente sincere implicate, veti incerca degeaba, relatia se va rupe mai devreme sau mai tarziu.
Nu uita: gelozia si posesiunea trebuiesc stapanite, altfel nimeni nu va sta vreodata langa tine!

| seth2016 a răspuns:

>> O sa uitam de tot
Hmmm

E bine ca ati constientizat fiecare contributia lui. Nu a fost OK sa aruncati vina unul pe altul.

Intr-o relatie nu se poate spune ca unul e de vina. Fiecare are o contributie. Reactionati fiecare la comportamentul celuilalt si daca o sa cautati o cauza (vina) nu veti ajunge nicaieri.

Ati stabilit cum se schimba fiecare, ce concesii faceti si ati vorbit sa aveti rabdare unul cu altul?
Ar trebui sa mai stabiliti o regula sa nu mai dati vina unul pe celalalt. Incercati sa intelegeti nevoile celuilalt si sa gasiti o modalitate acceptabila de a le satisface. Probabil trebuie sa comunicati mai mult decat inainte si mai bine.

Ce poate (re)aprinde relatia?
Sa gasiti ceva nou este o cale batatorita si cu succes garantat.
Surprizele la fel.
Ceva nou la capitolul sex. Poate o faceti in bucatarie. Poate o faceti pe jos.
Gatiti impreuna si aranjati o masa speciala.
Luati-va in brate.
Mergeti in vizita.
Faceti gimnastica impreuna si faceti dupa aia o baie.
Negociati un timp in care fiecare sa faca ce-i place. El merge la bere. Tu te duci la SPA.
Mergi intr-o zi la un makeup artist ca sa-l uimesti pe prietenul tau.
Uimeste-te si iubeste-te pe tine putin.

Bafta!

| Darky142 a răspuns:

Dupa parerea mea, ar fi trebuit sa-l lasi putin mai liber si sa te abtii din chestile de gelozie pentru ca gelozia strica tot asta il indeparteaza il plictiseste incearca sa prinda iar incredere in tine, atragel fai ziua mai buna, daca are sentimente fata de tine va ramane tot timpul langa tine, sentimentele de dinainte nu prea poti ajunge dar poti incerca prin a nu mai fii geloasa si nu al mai controla poate are nevoie si el de putin spatiu, oricum pe viitor incearca sa fii cu el dulce dar si indiferenta

| omstelar a răspuns:

Arunca un pahar jos puternic,bun,se sparge iar tu incerci sa aduni cioburile, risti sa te si tai in ele incercand sa le lipesti la loc ei bine fa asta si in relatia pe care o ai, nu mai poti reconstrui ceva ce a fost ci poti sa o iei de la capat insa mare atentie sa nu te invarti intr-un cerc al astepatrilor care iti va aduce doar iluzii si suferinta ca nu rezolvi absolut nimic. Este viata ta, sunt sentimentele tale doar fii fericita si implinita. Totul este in mainile tale in acest moment pentru ca ami tarziu pot sa vina si responsabilitati mult mai mari iar atunci o sa fii atat de confuza si va fi mult mai greu. Tu decizi si tu stii ce este mai bine pentru viata care o ai dar fa ceva. Nu vreau sa te descurajez cu ceea ce am scris doar ca eu spun oamenilor in fata punctul meu de vedere privit din mai multe unghiuri. Cu trecerea anilor sa nu regreti ca ramai langa un om care nu te ajuta sa evoluezi interior sa te dezvolti ca si fiinta si asta e valabil si in cazul lui. Nu iau la nimeni apararea. Fiecare are partea sa de vina si de aceia trebuie voi sa luati deciziile pentru ca nimeni nu stie ce este in relatia voastra. Daca nu merge inseamna ca nu e pentru tine omul acela si oricat te-ai lupta tot la neintelegeri ajungi. Deschide ochii bine si traieste viata, traieste-o invaluita in bucurie.