| showyourself_1395 a întrebat:

As avea nevoie de un sfat si as fi foarte recunoscatoare daca m-ati putea ajuta. Spun de la inceput ca dau fundita.
Bineinteles, intrebarea mea are legatura cu un baiat. Il cheama Mihai si il stiu din vedere inca de la inceputul anului scolar, insa din pacate nu am vorbit niciodata cu el si nici nu il cunosc personal.
De fiecare data cand treceam pe langa el si prietenii lui, observam ca e de treaba si amuzant si nice.stiti voi.
Imi doresc cu adevarat sa vorbesc cu el. Insa nu am fost in nicio relatie pana acum si sunt genul care umbla cu proprii prieteni, deci nu pot sa ii apar pur si simplu in fata si sa ii spun salut. Nu ma vad in aceasta situatie chiar deloc, mi se pare absurd si putin patetic?

Ei bine.cum sa fac?! Imi doresc foarte mult sa vorbesc cu el.
Dar nu pot sa ii rasar asa in fata!
Si in plus, am unele suspiciuni ca are o iubita, in sensul ca se imbratiseaza cu o fata, deci mi-e frica si de o respingere!

As avea mare nevoie de un sfat. Am ajuns la o varsta in care chiar vreau si simt sa fac acest lucru. Mai ales ca nu mi s-a mai intamplat asta pana acum. Amandoi avem 15 ani.
A si. Mentionez ca ii stiu profilul de facebook, deci daca din intamplare solutia voastra implica asta.este binevenita!

Multumesc mult...

P. S.: Vreau raspunsuri sincere si serioase, si sa nu va inchipuiti ca fac asta din disperare. Si voua vi s-a intamplat asta!

Răspuns Câştigător
| ΣleƙtrᴓRaccȍȍN a răspuns:

Si eu sunt uneori in situatia ta, vad o fata care-mi place si evit sa ma duc la ea sa incerc sa ma bag in seama cu ea. de ce? pentru ca sunt mari sanse sa ma fac de ras iar fata sa nu aibe nici un fel de atractie pentru mine (o scena stupida ca aia nu prea e binevenita in viata de liceu). dar tu ai un avantaj mare ca esti fata si simti ceva pentru el. cu siguranta daca faci tu primul pas, chiar daca nu il interesezi nu va reactiona stupid. iar daca te place cat de putin poate iesi ceva intre voi. faza cu imbratisatul alteia e o prostie dupa mine. tipa o fi vreo prietena buna.
oricum.cheia e la tine. nu astepta vacanta de pe lumea ailalta ca sa fie momentul perfect/situatia potrivita. abordeaza-l intr-un mod prieteneesc intai, vezi macar daca zambeste

6 răspunsuri:
| doar.pt.voi. a răspuns:

Buna.
Ai spus ca ii sti si profilul facebook. Daca nu poti sa-i spui in fata ce ai de spus, baga-te la el in seama pe facebook, lasa-i un mesaj, cere-i id-ul. Daca iti da add pe mess, intra in vorba cu el, spune-i ca esti tu, si da-ti drumul la o conversatie.Vezi cum se poarta cu tine, cum vorbeste cu tine.
Nu te avanta prea tare, ca sa nu suferi.
Bafta si ai grija de tine:*

| Dariana a răspuns:

Da si noua ni s. a intamplat, aceste intamplari fac parte din viata de adolescent:XCel putin mie mi s. a intamplat(din fericire am cunoscut tipul respectiv, dar ne.am despartit si acum suntem amici buni). Pai nu stiu cum sa te bagi in seama cu el, ar fi bine sa cunosti pe cineva din grupul lui de amici, astfel ai ajunge la ea.Incearca sa te faci observata de el(dar in mod special, nu sa te dai in spectacol pentru ca atunci va rade de tine), sau cum ai zis tu pe facebook prin intrebarile acelea gen "I.ar place lui X sa joace sah?" tu ai putea sa intri pe el si sa. l intrebi daca ii place nu stiu ce, si daca e sa fie ceva va veti intelege bine. Daca nu reactioneaza inseamna ca nu e pentru tine si ca meriti ceva mai bun.Noroc in continuare! sper sa va cunoasteti si sa iasa ceva frumos!:*

| Annye_2425 a răspuns:

Asa e. si mie mi s a intamplat asta. E ok ca ai profilul sau de facebook. poti vorbi cu el.deveniti prieteni pe parcurs ai sa i poti da si semne ca il placi sau poate chiar sa ii spui.nu ai de unde sti ca el nu te ar placea. nu ai de unde sti ce gandeste, iar cu fata care se imbratiseaza. pot fi simpli colegi sau prieteni buni asta nu inseamna ca sunt impreuna.Ai rabdare incetul cu incetul caci nu ai nimic de pierdut ci doar de castigat.Nu fi timida ca tu pierzi dar nici iesita din comun:p fii tu insati!

| Dariana a răspuns:

Ea*

| Rayyy a răspuns:

Buna!

Evident ca si noua ni s-a intamplat asta, cel putin pe mine cand ma apuca, nu e de bine! laughing).
Well.
Este de explicat faptul ca nu ii poti aparea asa in fata, ar fi intr-adevar ciudat. In schimb, e un mare avantaj ca ii stii profilul de facebook, pentru ca te poti folosi de intrebarile alea gen "Ai vrea sa mergi cu.(Mihai) in oras"? ca sa incepi o conversatie.
Sau la scoala, daca esti pe scari sau pe hol cu el, treci pe langa el si zambeste-i sau ciocneste-te de el, si apoi spune 'scuze.' S-ar putea sa mearga si asta.

Iti urez succes! Sper sa va cunoasteti si sa deveniti prieteni si mai mult de-atat

Pa-pa.

| G0oLaN a răspuns:

BUNA mie nu mii s-a intamplat asa!winkingnici o data si am 17 ani si am avut multe prietene! dar cunosc baietii care au avut aceeeasi situatiie ca tine! :-