| nllbia99 a întrebat:

as avea o curiozitate. Daca faci sex neportejat cu ejaculare in interiorul vaginului cu cateva zile inainte de menstruatie, exista vreo posibilitate sa ramai insarcinata? in cazul unui ciclu de 30-31-32 de zile? happy

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate accepta si folosi un astfel de mod de a intretine contacte sexuale care sa fie neprotejate si in care barbatul sa poata ejacula sperma in vagin fara retinere, doar in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si se poate stabili si calcula data urmatoarei menstruatii cu o precizie de +/- 1(2) zi. Este demonstrat si stabilit atat stiintific cat si medical, ca OVULUL este produs de foliculul ovarian intotdeauna cu FIX 14 zile inainte de terminarea ciclului menstrual. De asemenea este stiut/cunoscut foarte precis ca OVULUL este VIABIL (traieste, poate fi fecundat) doar maxim 24 de ore dupa producere, timpul avut la dispozitie pentru a fi fecundat de catre un spermatozoid. Daca in cele 16-24 ore, NU se produce fecundarea OVULULUI, atunci acesta incepand cu a 2-a zi intra intr-un proces de imbatranire si degenerare rapida si dupa trecerea a 3-4-a zile de la producerea sa, ovulul degenerat se DEZINTEGREAZA, iar resturile de ovul sunt dizolvate sau resorbite de organism. In concluzie OVULUL pur si simplu DISPARE din organism dupa trecerea celor circa 3-4 zile de la producere. Rezulta ca ultimele 9-10 zile ale ciclului ramase pana in momentul producerii menstruatiei sunt 100% infertile. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului NU mai poate exista un OVUL VIABIL chiar daca niste spermatozoizii ajung in uter, acestia NU au ce fecunda, rezulta ca devine IMPOSIBIL sa se formeze/nasca o sarcina in aceasta perioada. Din aceste motive in aceasta perioada barbatul poate ejacula fara restrictie, in mod intentionat in vagin de fiecare data. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu este posibil sa ramai gravida.