| Lululum a întrebat:

Buna as avea si eu nevoie de un raspuns. De joi m-a durut intr-o parte am mers la spital si acolo mi.as zis sa iau nospa fara prea multe explicati. Azi am mers iar iar doctorul ma apasat iar pe abdomen si pe sanii, si a zis ca daca si lunea viitoarea ma doare ceva sa merg la ginecolg. Problema este ca nu mai sunt virgina, nu imi e rusine sa ii zic la docror dar problema e ca nu vreau sa alfe ai mei ca nu mai sunt. S.a pus intr.un fel problema sa am probelem cu ovarele. Doctorul ginecolog ma intreaba daca sunt virgina sau ceva? Si cum procedeaza, pentru a vedea daca am sau nu probleme cu ovarele? Trebuia sa se uite la partea mea intima?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Orice consultatie ginecologica (mai ales prima) are doua parti principale : o discutie preliminara cu pacienta si examinarea clinica, discutia cu pacienta (anamneza) fiind intotdeauna prima. De obicei in cadrul primei vizite la ginecolog, medicul iti poate adresa aproximativ urmatoarele intrebari:
La ce varsta ai avut prima menstruatie?
Cat dureaza menstruatia si cat de des?
Cum sunt scurgerile de sange in timpul menstruatiei?
Apar dureri in timpul menstruatiei?
Cand a fost ultima menstruatie?
Cand a fost debutul vietii sexuale?
Ce metode contraceptive folosesti?
Raspunsurile la aceste intrebari trebuie sa fie cat mai sincere, precise si exacte, fiindca raspunsurile oferite ii sunt necesare medicului, intrucat ii permite/il ajuta sa isi faca o privire de ansamblu si sa ajunga la concluzia lui finala cu privire la starea ta generala si a posibilului diagnostic cert, précis, sigur, Fiindca NU mai esti virgina cel mai probabil ca iti va propune sa fie efectuata ecografia cu sonda eco transvaginala care ofera imagini cu cea mai buna/perfecta rezolutie a aparatului reproducator compus din ovare, trompele uterine, a uterului si a endomertrului. Pentru informatii cat mai complete acceseaza urmatoarele materiale. Multa sanatate! : http://www.cdt-babes.ro/articole/examen-ginecologic.php; https://www.youtube.com/watch?v=GxwrKkwBKD8

1 răspuns:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Pentru a afla daca ai probleme cu ovarele ginecologul iti va face o ecografie, daca ii zici ca simti ca te dor ovarele nu o sa iti mai verifice si partea intima, ci doar la o ecografie- ovarele.