| Jack2726181818 a întrebat:

Bună, aș avea și eu o întrebare, ca fata dacă faci sex la vârsta de 15-16 ani, dar o faci protejat și doar cu un partener poți face cancer de col uterin? Nu înțeleg cum toate fetele din ziua de azi fac sex și nu se vaita nici una nici de cancer de col uterin nici de alte infecții, am citit multe chestii despre cancerul de col uterin, însă îl poți face dacă o faci protejat?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cancerul il poti face la orice varsta el există in fiecare dintre noi dar depinde mult de factorii declansatori si de genetică daca in familie ea are sau a avut rude care au facut cancer de sîn sau de col uterin va face si ea, dar daca nu au avut rudele pe linie maternă surorile bunicile din partea mamei cancer atunci nici ea nu va face este ciudat si cancerul acesta deoarece sistemul imuniutar dă o eroare in care celulele se atacă intre ele este ca un razboi greu de controlat multi mor de cancer deoarece nu s-a gasit in atîtia zeci de ani antidotul si nu se va gasi niciodata.

| Violleta2022 a răspuns:

Cancerul de col uterin nu se face peste noapte, necesitand ani buni de tranformari celulare, avansand destul de lent.
Evident depinde si de imunitatea fiecarei femei, fiindca unele fac cancer de col uterin in 3-4 ani, altele in 10 ani.
Un control ginecologic anual iti poate spune care este stadiul si se poate intervenii si cauteriza sau criogeniza, colul uterin, ucigand celulele pre-canceroase.

| mihai69 a răspuns:

Cancerul de col nu apare brusc, peste noapte. Iar sexul timpuriu e unul dintre factorii declanșatori. Așa cum fumatul sau praful de azbest este pentru cel pulmonar.