| CRISTINA_7850 a întrebat:

As avea si eu o intrebare la care sper sa primesc raspuns cat mai urgent.Se poate sa fi ramas insarcinata daca am facut dragoste cu sotul meu in prima zi dupa terminarea ciclului menstrual? Specific ca am facut dragoste cu prezervativ, dar acesta s-a rupt fara ca noi sa simtim asta.Sotul meu s-a terminat in mine, insa eu cand m-am ridicat, am simtit cum imi curge ceva pe picioare in jos, cred ca imi curgea sperma.Asta s-a intamplat vinerea trecuta, iar eu, azi, adica joi, mi-am facut un test de sarcina si a iesit negativ.Se poate sa fi facut prea devreme testul? A fost un test bun, pe prospect scria ca se poate face dupa 7 zile de la contactul sexual.Va multumesc si astept raspunsuri urgent.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil sa fi ramas insarcinata (cu atat mai posibil cu cat menstruatia a durat mai mult), dar riscul este totusi destul de mic (pana in 10%).
E adevarat ca pe teste scrie ca incep sa se pozitiveze din ziua a saptea, dar numai 1% sunt pozitive la 7 zile de la actul sexual. Testul atinge siguranta indicata pe ambalaj (in jur de 98%) daca e facut la 21 de zile de la contact din prima urina de dimineata si la 24 ed zile de la contact din urina de peste zi. Si chiar si atunci trebuie repetat dupa 3 zile, in aceleasi conditii. Este o pierdere de timp si de bani sa faci teste de sarcina atat de repede. Primul test pe care te-ai putea baza il poti face in ziua in care urmeaza sa iti vina menstruatia, iar un test cu siguranta maxima, la 7 zile dupa ziua in care urmeaza sa-ti vina menstruatia.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Da e posibil sa fi ramas. eu cred ca l-ai facut prea devreme. chiar daca scrie pe prospect ca se face la o saptamana, testul sigur se face la intreval de 21 de zile. mai astepata cateva zile si fa-ti altul

| soare a răspuns:

Hm mai faty unul sa fi sigura

| romulla a răspuns:

Si da si ba depinde de rh, daca e de acelasi fel incearca dupa fiecare contact sa urinezi, e veche dar buna

| CRISTINA_7850 explică:

CM nu m-a tinut decat 5 zile

| CRISTINA_7850 explică:

Cm m-a tinut 5 zile si rh e acelasi, iar imediat dupa contactul sexual am urinat.Se poate sa fii ramas insarcinata? Si cum pot sa imi explic ca imediat dupa contactul sexual, am avut curgerea aia? Astept rasp.

| CRISTINA_7850 explică:

Am citit pe net caovulatia incepe dupa 5-10-14 zile dupa cm, at cum pot eu ramane insarcinata la o zi dupa cm? atunci ovulul nu este inca eliberat si nici nu sunt in perioada fertila, nu?

| CRISTINA_7850 explică:

Imi mai puteti spune si alte pareri? Va multumesc mult.

| CRISTINA_7850 explică:

Nu sunt insarcinata. Testul de sarcina a fost bun.Va multumesc oricum tuturor celor care mi-ati dat un raspuns la intrebarea mea.Va pup.