| dulceamara a întrebat:

as vrea sa imi dati un sfat.sau mai multe, sa ma ajutati va rog-fostul meu prieten avea 19 ani, totul a mers bine cateva zile, dar apoi am aflat ca se droga.isi baga heroina.eu aveam mereu bani si incepuse sa imi ceara cate 500 sa-si ia cate o bila.prima oara i-am dat, dar incepuse mereu sa-mi ceara si i-am mai dat o data dar apoi nu am mai vrut si gaseam de fiecare data motive. el se supara mereu. dar avand in vedere ca tineam mult la el nu puteam sa il las asa. mi s-a parut totul a fii o bataie de joc.ne-am certat de 3 ori dar ne-am si impacat. ultima oara a fost permanent, avand in vedere ca i-am cunoscut familia si am incaput sa tin si la maica-sa.mai ales ca ma adora.nu stiu ce sa fac acum a terminat cu drogurile. dar am ramas doar amici.nu prea iese mereu afara cu mine, ci foarte rar.inca tin la el si nu stiu ce sa fac(sa ma impac cu el? sau sa-l las?)va rog ajutati-ma! multumesc mult:*:*

Răspuns Câştigător
| šρяίηģ a răspuns:

Uite draga mea: un om care se drogheaza greu scapa de acest viciu, si chiar daca a reusit sa ii opuna rezistenta acesta poate reveni in curand si se poate transforma in violenta domestica (mai ales ca ne-ai povestit despre certurile voastre pentru ca dependenta de droguri iti ia mintea) si, oricum poate ca el mai ia heroina pe ascuns. Nu stiu daca ti-am fost de ajutor, dar sper ca ti-am deschis ochii putin asupra consecintelor. Eu cred ca ar trebui sa il uiti ca sunt destui miei pe camp, numai iarba sa fie laughing

5 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Vb cu mama lui despre asta! Nu se putea lasa asa dintr-o data de droguri! Daca ti-a zis el te-a mintit! poate s-a lasat acum cateva zile ca nu are bani dar se va apuca iarasi daca nu cumva a facut-o! Il vei ajuta asa! Fii alaturi de el!

| mihai_2762 a răspuns:

Buna dulceamara. heroina este un drog foarte puternic este de 7 ori mai puternic decat morfina. prietenul tau nu se poate lasa asa deodata de acest drog. pentru a te lasa de acest drog ai cateva metode pe care le voi enumera:1.sa se puna pe o lista de asteptare la un spital de stat sau clinica privata pentru a incepe un tratament; 2.sa ceara ajutorul doctorilor si cestia ii vor da o reteta pentru a putea lua de la farmacie metadoane...metadoanele sunt la randul lor niste droguri iar a 3-a metoda ar fi sa vorbeasca cu ai lui despre problema pe care o are si sa se interneze intr-un centru de dezintoxicare. dar pentru a pune in aplicare una din toate din metodele pe care ti le-am spus iti trebuie foarte multa vointa si putere si mai ales sa vrei sa te lasi de acest drog. sunt foart putin oamenii care au incercat sa se lase singuri de heroina dar sa stii ca unii dintre ei au reusit. ai grija de tine si sper ca te-am putut ajuta macar putin.sa auzim numai de bine.cat despre prietenul tau multa bafta si lui si bravo lui daca vrea sa se lase.sa auzim de bine.sa ne tii la curent!

| stefangeles a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine ar fi sa-l ajuti sa renunte la droguri sa vorbesti si cu parinti lui sa viziteze o clinica de dezintoxicare si apoi daca ai zis ca are 19 ani sigur isi va da seama ca i-ai facut un bine si va vrea din nou o relatie cu tine...

| sbk a răspuns:

Stefan are dreptate, daca tot te intelegi cu mama lui vorbeste cu ea, la inceput lui nu o sa ii convina si o sa se certe cu tine insa cu trecerea timpului o sa realizeze greseala pe care a facut-o si o sa te caute

| chupachups1234 a răspuns:

Pai daca zici ca aterminat cu drogurile, impaca-te cu el... eu asa as face.