| deadea23 a întrebat:

as vrea sa intreb ceva dar nu stiu ce. Oricum TPU e stricat deja de tot, sorry rolling on the floor

Răspuns Câştigător
| Carmen a răspuns:

Petting=dezmierdari; fara penetrarewinking

3 răspunsuri:
| username23 a răspuns:

Ce este petting-ul?
Sa va uitati in ochi, sa va tineti de maini si sa va sarutati - la un moment dat devine plictisitor si doriti mai mult. Petting este termenul englezesc pentru alintat, giugiulit, pipait, pupacit. Aproape toti baietii si toate fetele sunt curiosi sa decopere corpul sexului opus. Cum se simte, care sunt diferentele? Cand nevoia de sex se trezeste, cautati apropierea unui/unei baiat/fete, mai ales din punct de vedere corporal. Petting-ul este o buna posibilitate de a cunoaste corpul si zonele erogene ale celuilalt - primul pas pe taramul necunoscut al eroticii. Bucurati-va si savurati fiecare moment cand va atingeti, mangaiati si alintati partenerul. Funda?

| Jelly_7813 a răspuns:

Buna astalaughinglaughing cauta pe googlerolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor)

| boy95boy a răspuns:

Pettingul a ajuns astazi sa acopere o sfera destul de larga de comportamente sexuale, printre care s-ar putea enumera sarutul frantuzesc si atingerile in zonele genitale ale partenerului.
Atingerile, mangaierile, masarea si sarutarea corpului altei persoane se poate realiza fie pe deasupra hainelor fie pe sub acestea iar "pettingul serios" va implica de obicei indepartarea hainelor, fiind urmat de atingeri in zona aflata SUB talie.
Consecinte negative:
De obicei, surprinderea adolescentilor poate avea efecte negative. Este vorba de primul comportament sexual care ar putea sa duca la riscul aparitiei unei sarcini nedorite, desi este destul de putin probabil.
Pe site exista deja un articol ce trateaza riscurile implicate de sarutul frantuzesc. Nu vor exista probleme daca atingerile vor viza zonele de deasupra taliei si nici daca le vor viza pe cele aflate mai jos de talie, daca cei doi sunt imbracati. Unii sunt de parere ca din moment ce tinerii au inceput cu un petting usor, acestia nu se vor mai putea controla si vor sfarsi prin intretinerea unui raport sexual complet. Nu vom putea fi de acord cu ideea ca adolescentii nu se pot controla si credem ca educatia sexuala, cu cat este facuta mai devreme cu atat este mai bine.
Riscul cel mai serios este adus de " pettingul serios ", de acela practicat mai jos de talie si in interiorul pantalonilor si al lenjeriei intime si in care mana unuia dintre parteneri va atinge organele genitale ale amandurora. In acest caz va putea exista un transfer de secretii intre cei doi, sperma putand ajunge la organul genital al fetei. Acest risc poate fi prezent si atunci cand doua persoane vor schimba intre ele anumite jucarii sexuale. Chiar si o infima cantitate de secretie vaginala sau de sperma este mai mult decat suficienta pentru a transmite o boala sau pentru a lasa o fata insarcinata ( da, sperma poate supravietui si in afara corpului, desi nu pentru mult timp ).
Un risc suplimentar in petting si care nu este mai deloc luat in discutie este cel ce se refera la faptul ca este periculos sa sugi sanii unei femei care alapteaza deoarece se poate ca o boala cu transmitere sexuala sa ajunga in lapte.

Consecinte pozitive:
Pe langa faptul ca este foarte placut si incitant, pettingul este un pas firesc in procesul de a deveni un adult matur din punct de vedere sexual, permitandu-ti sa te bucuri si sa inveti ce inseamna intimitatea intre doua persoane. In adolescenta, pettingul ne va permite sa intelegem mai ales ce simte celalalt. Va permite sa exploram si sa invatam ce atingeri si mangaieri sunt pe placul partenerului nostru. Multi adulti, daca ar cauta prin amintirile lor, ar descoperi ca primele atingeri sexuale le-au produs o mare placere; multi dintre acestia isi vor aminti toata viata prima atingere a unui san sau a unui penis.

Riscuri specifice:
Transferul de secretii si fluide, inclusiv sperma, intre organele genitale ale celor doi, poate duce la aparitia unei sarcini sau la infectarea cu o BTS cum ar fi gonoreea, sifilisul, herpesul, SIDA, hepatita, tricomonas sau scabie. Cea mai buna protectie consta in a-ti cunoaste bine partenerul, sa-i cunosti trecutul sexual, sa se fi testat inainte, sa nu impartiti jucariile sexuale ( vibratoare, dildouri, etc.) fara a le spala in prealabil ( sau chiar sa nu le imprumutati deloc ) si sa va asigurati ca pe mainile voastre nu exista nici un fel de urme de sperma atunci cand ele vin in contact cu vulva sau cu vaginul. "Pettingul serios " practicat cu mai multi parteneri diferiti poate duce la o crestere dramatica a aparitiei unor boli cu transmitere sexuala.