| anOnim_2726 a întrebat:

as vrea sa ma ajutati cu ceva.
prietenul meu mi-a zis sa o facem.si nu stiu.nu prea ma simt pregatita. mi ca daca nu vreau.ne despartim ca prima data.si chiar nu vreau sa ma despart de el. ce sfat imi dati;(? sa o fac sau nu:-s?
rasp urgent.
pusiii:*

19 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, daca nu te simti pregatita, nu o fa, doar pentru.ca el iti cere.Si oarecum te santajeaza cu despartirea, odata ce v-ati mai despartit din aceasta cauza...
Gandeste-te bine daca el chiar te merita si daca e persoana potrivita pentru.tine.Simti ca te iubeste si il iubesti? Depinde si varstele voastre si cat timp de relatie aveti.
Nu e bine sa te avanti si daca iti cere si tu il refuzi, bine faci, daca te intelege si te asteapta inseamna ca tine la tine, bine asta nu inseamna ca trebuie sa il lasi sa astepte dupa tine exagerat de mult ca e aiurea si pentru. el, dar nici sa nu te grabesti.
Intre voi exista incredere, iubire, respect, comunicare, atunci?!
Sti...prietenul meu mai demult, inainte sa o fac cu el, mi-a dat papucii de 2 ori din cauza ca nu am vrut, nu m-am simtit pregatita.Am suferit dar asta e, nu era sa o fac fara sa vreau cu adevarat.Si pana la urma tot el s-a intors la mine cand a vazut ca santajul nu ii merge, mi-a zis ca e dispus sa astepte cat e nevoie si asa a fost. M-a asteptat nici prea mult, nici foarte putin, timp in care mi-am dat seama ca ne leaga sentimente puternice si ca vreau cu adevarat sa fie el primul din viata mea.Asadar s-a intamplat, si a fost ca de vishappy. Deci, chiar daca te santajeaza oarecum nu insamna neaparat ca nu te iubeste, poate vrea doar sa te convinga cumva sa o faci cu el, ca si prietenul meu cum ti-am spus a facut asa, totusi am ramas impreuna si nu imi pare rau da fapta mea.

| Zenithf a răspuns:

Nu o face. Daca nu esti pregatita atunci spune nu, si daca foloseste amenintarea asta ca te paraseste sau altceva, atunci fa bine si dai tu lui papucii...
De fapt, mai bine zii si tu ce varsta aveti amandoi, de cand sunteti impreuna, raspunsul s-ar putea sa varieze de la caz la caz.
Daca tu esti sub 15, atunci in nici un caz.
Daca tu esti peste 15 si sunteti impreuna de peste un an, atunci mai incap discutii. Sau daca amandoi aveti peste 18 ani, ce sa mai zic. thinking
Nu uita, o relatie se bazeaza pe comunicare si intelegere tot la fel de mult ca si pe iubire, sunt lucruri pe care trebuie sa le stabiliti impreuna, sunt lucruri ca acesta pentru care sa stabiliti cand i-ar fi timpul. Pot sa o lungesc, dar mai bine o fac dupa ce cunosc mai bine cazul. straight face

| Floreenofficial a răspuns:

Pai nu e placut sa o faci doar pentru. el. asta ar insemna ca doar o parte se bucura de sex (el)si tie nu iti va placea deloc.Si e naspa fiindca s-ar putea ca pe viitor tu sa fii speriata de sex tocmai din cauza asta. sad

| catthshshshs a răspuns:

Vechiul truc al baietilor care vor doar sex de la o fata!laughing
Draga mea, nu o fa! Poti fi sigura ca, dupa ce isi va atinge scopul, tot te va parasi. Asa ca fii tare pe pozitie si nu ceda.

| Marynna a răspuns:

NU o face daca nu te simti pregatita. Daca el iti pune astfel de conditii este clar ca doar profita de tine si ar trebui ca tu sa te desparti de el.

| NeXt_6616 a răspuns:

In primul rand daca ai 18 ani nu ar fi chiar devreme altii incep de pe la 16-17, ideea e ca daca tu nu esti comfortabila cu gandul asta nu o face, in fond prima data trebuie sa fie ceva placut nu? o amintire pentru tot restul vietii, eu daca as fi iubitul tau as incerca sa te inteleg, si daca chiar nu puteam sa mai rezist, incercam sa iti creez un mediu favorabil astfel incat sa nu te mai simti asa de rau

| evelin_1888 a răspuns:

Raspunsul e clar nu. daca tu nu te simti pregatita nu are rost sa iti incepi viata sexuala cu un baiat care nici macar nu tine la tine. daca ar tine la tine nu ar pune conditii de genul asta si nu te-ar obliga daca nu esti pregatita.gandeste-te ca daca el vrea numai sex poate sa te paraseasca si dupa ce ati facut-o asa ca(din punctul asta de vedere)rezultatul este acelasi.
prima data ar trebui sa fie o amintire frumoasa asa ca asteapta sa gasesti baiatul potrivit
bafta:*

| Zâmbărici a răspuns:

Asta e santaj pe fata dragutzo, daca tine la tine nu te pune sa faci sex cu el cand vrea, daca nu esti pregatita nu fa pasul asta...tongue
Nu fi prostuta si deschide ochii.

| dhraqull a răspuns:

Va despartiti ca prima data? Ce inseamna asta? Ca ti-a mai dat un ultimatum si tu l-ai refuzat si acum mai incearca odata poate, poate reuseste sa ti- traga? Eu zic nu, asta e santaj pe fata, nesimtitul. Vechiul truc al baietilor: "daca ma iubesti cu adevarat..." stii tu ce urmeaza, asa zic toti.
O sa regreti daca te culci cu el acum si nu merita, nu o sa simti nicio placere si apoi poate va despartiti sau le povesteste prietenilor sai cum te-a *****, cum te-a fraierit, cum te-a folosit etc.

| karrinna a răspuns:

Pff ma daca el te iubeste o sa te astepte si in plus nu e ultimul de pe pamant de ce sa te strici pentru ce? Daca te iubeste cu adevarat te astepta nu te bata la cap toata ziua. Ba chiar tia pus conditie ori o facem ori ne despartim. Eu zic sa fi cuminte si daca nu te simti pregatita nu merita sa faci pasu asta mai bine mai asteapta.

| Denis_1354 a răspuns:

Pai depinde cati ani ai. ar trebui sa incerci sa vorbesti cu el, daca u simti ca nu esti pregatita, si daca chiar te iubeste( tine la tine) te va intelege si va astepta.

| Pancake a răspuns:

Nu, clar. Stiu cum te simti la faza cu "nu vreau sa ma despart de el" crede-ma, stiu prea bine. dar nu merita. Dar oricum, n-ai de unde sa stii ca iti va cere sa va despartiti. Prima oara v-ati despartit tot din cauza asta? Daca da, atunci clar. nu merita. Daca nu a fost asta motivul, eu zic sa-l iei intr-o zi cand il vezi mai calm, mai fericit(ca sa nu risti o eventuala cearta) si sa ii spui ca vrei sa vorbiti despre asta. E cel mai simplu. Explica-i cu calm ca nu te simti pregatita si ca vrei sa ma astepte putin. daca chiar tine la tine va astepta, te asigur. :* Daca nu, atunci nu stiu, lasa-l in pace. nu te merita.
Ai grija de tine, si nu lua decizii pripite. >big grin

| Pancake a răspuns:

Scuze pentru raspunsul dublu blushing am dat de prea multe ori click... pardon. big grin

| zonik93 a răspuns:

Daca nu te simiti pregatita eu zic sa nu iti incepi viata sexuala, deoarece poti sa regreti dupa aceea...
Spune`i ca nu esti pregatitaa si daca te intelege, inseamna ca te iubeste sj te va astepta atat cat va fi nevoie.
happy

| Emmeii a răspuns:

Spune-i asa.
daca m-ai iubi. m-ai astepta.
succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce doar eu aproape nu cer sex de la o fatasad? ma rog sa revenim la problema ta el te santajeaza doar ca sa ii oferi u placere apoi te va pune de cate ori are el chefstraight faceSi ceai rezolvat? sa fi o jucarioara doar asa de placere dai papuci daca vrei sa iti rezolvi problema

| Alexxa_4351 a răspuns:

Nuuu... daca el chiar te iubestelove strucko sa te astepte, nu accepta sa te santajeze ca daca nu o faci, o sa va despatitistraight facenu merita sa faci un lucru care nu vrei sau nu te simti pregatita.:*

Succes!happy

| F0resT a răspuns:

Daca tu nu te simti pregatita. N-o face. Chiar daca se va desparti de tine tot la tin va veni. Vei vedea!

| ktystyna a răspuns:

Dar el vrea sa se desparta de tine daca vrea inseamna ca are pe alt cineva si te inseala urmarestel si vei vedea.