| andreeatisca a întrebat:

as vrea sa-mi explicati daca se poate care este treaba cu dezvirginarea (sunt fata), daca doare si cat, daca curge sange sau nu. Multumesc!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei dezvirginarea este dureroasa sau chiar extrem de dureroasa sidepinde atat de dimensiunea (grosime) penisului cat si de dezvoltarea ta fizica. De asemenea depindein foarte mare masura daca ai practicat sau nu masturbarea intravaginala, pentru a-ti largi chiar si putin largimea canalului tau vaginal. Deasemenea depinde intro foarte mare masura de modul in care va reusi sa te pregateasca psihic dar mai ales fizic prin preludiul de pregatire a sexului. Adesea in trecut, dar si in zilele noastre, este ceruta dovada virginitati unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorarii. Situatia a dus la numeroase drame, cu atat mai mult cu cat conform studiilor medicale, doar 42 dintre femei se nasc cu un himen care poate sangera in momentul deflorarii. La circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil si se rupe relativ tarziu dupa primul contact sexual, in schimb in cazul procentului de 11 % dintre femeile ramase, himenul acestora este atat de subtire incat se poate rupe cu uşurinta in timpul unor miscari mai ample ale corpului, spre exemplu in timpul efortului intens depus la sport sau in urcarea unui munte, etc." http://www.descopera.ro/cultura/13625327-de-ce-nu-ne-mai-plac-virginele. Himenul nu se rupe intotdeauna prin sex aceasta putand ramane intact si dupa intretinerea multor penetrari ale vaginului respectiv. In practica medicala de multe ori medicii se confrunta cu situatii in care himenul este intact in momentul inceperii travaliului si este rupt din cauza dilatarii exceptionale a vaginului de catre capul copilului in momentul nasterii acestuia. In concluzie este foarte posibil ca fata sa nu sangereze in momentul dezvirginarii. Dezvirginare usoara.

| Emilian65 a răspuns:

Daca aveti rabdare sa faceti un preludiu mare si sa te umezesti la pasarica suficient, penetrarea va fi mai usoara si fara dureri prea mari. In ceea ce priveste curgerea de sange la dezvirginare, da, va curge dar nu atat incat sa te sperie.

| Daju_Florin_2000 a răspuns:

Buna uitecum sta treaba... daca vrei sa
faci sex si pana acum nu ai mai facut o sa fie putin dureros si o sa curga o cantitate de sange de dimensiunea a 2 boabe de mazare...