| addelina a întrebat:

as vrea sa stiu ce se intampla daca incepi sa iei anticonceptionale inainte sa-ti vina menstruatia, au acelasi efect? As aprecia foarte mult daca mi-ati raspunde!

Mersi!

Răspuns Câştigător
| Bob a răspuns:

@alinutza, nu cred ca la asta se referea, din cate am inteles eu #addelina este deja la varsta la care are menstruatie, ii vine de ceva timp, si ar vrea sa inceapa sa ia anticonceptionale in perioada dintre 2 menstruatii (adica dupa ultima si inainte de urmatoarea). Acum sa-ti raspund la intrebare, ar trebui sa aiba acelasi efect contraceptiv, doar ca este posibil sa ai dereglari hormonale si ale menstruatiei, tocmai din aceasta cauza este recomandat sa incepi sa le iei din prima zi a menstruatiei. Dar cel mai bine este sa intrebi un medic ginecolog, sau sa mergi la un cabinet de planificare familiala (exista cate unul in fiecare spital public din cate stiu eu). Sper ca ti-am fost de folos.

2 răspunsuri:
| gki1980 a răspuns:

Anticonceptionalele sunt folosite de femeile care au menstruatie. nu este recomandata utilizarea lor sub 18 ani, pentru ca iti va da peste cap tot sistemul endocrin si cantitatile de hormoni din organism. exista situatii speciale cand sunt prescrise de medic, pentru acnee, dar numai cu recomandare de la dermatolog!

| alinutza_7174 a răspuns:

Nu au nici un efect.Pentru ca nu ar trebui sa incepi viata sexuala.Nu e bine sa iei inainte de menstruatie. Poti sa te imbolnavesti.o zi placuta