| Andreea1333 a întrebat:

Bună,aș vrea un răspuns cât mai folositor. Deci, acum cateva luni am avut o pauza a menstrutiei de 2 luni din cauze hormonale (tin sa precizez ca am 17 ani). Acum, de 2 luni, menstruatia imi vine odata la 2 saptamanii, nu abundent, foarte putin in fiecare zi, dar in decurs de 6-7 zile si tot asa. Dupa ce se sfarseste in aceste 2 saptamanii maai am scurte sangerari de o zi iar dupa 2 saptamanii iar imi vine menstruatie. Nu stiu ce sa fac, am fost la un control ginecologic iar doctorul mi-a spus ca e din cauza stresului,oboselii, tin sa preciez ca nu am avut in sine un control, gen nu m-a verificat acolo totul a fost din 'vorba' si mi-a dat niste pastile pentru dureri etc. Vreau sa va intreb daca si voi ati trecut prin asa ceva si cum v ati reglat aceasta probleme? Imi recomandati niste remedii naturale care ajuta? Multumesc anticipat, funda!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi indicat sa te prezinti la un alt medic ginecolog care sa efectueze mai multe analize hormonale strict necesare intr-o astfel de situatie. De asemenea ar fi indicat sa fii consultata si de un medic endocrinolog care sa efectueze analizele necesare intr-o astfel de situatie. Prin conlucrarea celor 2 medici in mod aproape sigur vor fi in stare sa determine care este natura dereglarilor hormonale si asupra caror glande endocrine trebuie intervenit prin folosirea medicamentelor adecvate. Prin remedii naturiste nu vei reusi sa inlaturi cauza care sta la baza acestor dereglari hormonale ci doar in cel mai bun caz efectele insa si acestea doar pe termen scurt. Multa sanatate!

1 răspuns:
| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul menstruatiei creat de cei de la chilotis.
https://chilotis.com/