| AntoniaRuxandraBratu012 a întrebat:

BUNa! Aseara am avut primul meu contact sexual si a fost foarte dureros incat nu mi-as mai dori sa se repete. A durat f putin din cauza durerii. Intrebarea mea este urmatoare: asa vor fi toate contactele sexuale neplacute sau a face dragoste e ceva placut ce iti doresti sa se intample cat mai des?

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Primul act sexual, atunci cand se produce dezvirginarea si deflorarea (ruperea/indepartarea himenului) unei fete inca virgine in majoritatea cazurilor poate fi dureroasa sau chiar foarte dureroasa. Durerea poate fi provocata de grosimea prea mare a penisului, de lipsa preludiului sau a unui petting bine efectuat, adica lipsa de experienta a celui care executa dezvirginarea in vederea pregatirii vaginului, prin umectarea/lubrefierea si relaxarea acesteia. Urmatoarele acte sexuale al caror numar nu se poate preciza nici ca numar nici ca timp, vor fi tot mai putin dureroase ajungandu-se ca de la un moment dat sa dispara in totalitate durerea si disconfortul resimtit la inceput si chiar sa inceapa sa apara senzatiile de placere si in unele cazuri sa se produca chiar si orgasmul. In cazul in care unul dintre parteneri, sau in cazul fericit in care ambii au o anumita experienta in acest domeniu, sexul devine cu adevarat o activitate extrem de placuta fiindca genereaza extaz, placere, relaxare adica buna dispozitie.Iti doresc sa privesti actul sexual ca ceva firesc ce trebuie sa se produca la un moment dat chiar daca la inceput provoaca durere in loc de placere.La un moment dat devine placere pura si se poate sa devii chiar dependenta de sex.Multa sanatate si acte sexuale cat mai placute.

| mihai69 a răspuns:

Prima dată poate fi oribil; nu neapărat, dar în general dacă băiatul nu știe ce și cum să facă sau dacă e o mare diferență între „dotările" voastre anatomice.
Dacă asta e cauza, va fi destul de greu și pe viitor. Vei avea nevoie de (foarte) multă răbdare și chiar de ceva „antrenament".
Dar nu mai devreme de vindecarea completă a rănii de la deflorare.
Iar dacă nu ai experiență sexuală deloc (nu te-ai masturbat niciodată), va mai dura o vreme până vei reuși să ajungi (sper) la primul orgasm.
Oricum, nu te descuraja! Gândește-te că la capătul acestui drum te așteaptă totuși niște mari plăceri!

| SkyPilot a răspuns:

Fie ca partenerul tau nu a stiut ce sa faca, fie ca tu nu te-ai putut relaxa. Sunt multe detalii care ar fi fost relevante dar care lipsesc. Partenerul trebuie sa aiba grija sa te excite cat se poate de bine inainte. Prezervativul poate si cu un pic de lubrifiant suplimentar ajuta foarte mult. Iar tu trebuie sa fii cat mai relaxata. Incearca sa savurezi un pahar de vin alb inainte.
In functie de ce ati reusit sa faceti acum, poate sa mai doara de 2-3 ori. Placerea nu vine nici ea imediat la oricine. Mie mi s-a intamplat cu doua virginute sa aiba orgasm din prima, cu altele a durat chiar pana la 2 luni pana cand sa simt ca le e bine. Persevereaza, vei ajunge si tu sa te simti bine!

| Felys a răspuns:

Daca ar fi asa dureros mereu nimeni nu ar mai face sex, stai linistita, te-a durut pentru ca s-a rupt himenul, pe viitor va fi ceva foarte placut, nicidecum durere

Răspuns utilizator avertizat
| Sfatosul2012 a răspuns:

Prima oara e cel mai greu. probabil ca si al doilea o sa fie un pic mai putin dar tot dureros sa stii. Dar cred ca de la al doilea altreilea o sa vezi ca e foarte bine. Si o sa simti si placere. E mai greu pana procesul de dezvirginare se sfarseste, iar himenul este rupt. Apoi se vindeca si e totul mult mai bine. Da trebuie repetata experienta si va fi placuta. O sa ti o doresti tot mai des.

| StefanCosmin a răspuns:

Dacă erai virgină înainte să se fi întâmplat, logic că a durut.

| fanta24 a răspuns:

Pai, va fi asa maxim inca de doua ori. Acum depinde si de iubitul tau. Daca e prea dur, e posibil sa te doara mereu. Incearca sa-i spui sa te ia mai bland, dar oricum, nu te speria, primele dati sunt mereu dureroase, indiferent de partener. Si eu eram convinsa ca va fi naspa mereu, dar cu timpul o sa dai si de placere.