| Asha28 a întrebat:

Bună!
Aseară am făcut dragoste cu iubitul meu (până acum am făcut-o de 4 ori cu el, ma durea de fiecare dată la început pentru ca o avea foarte groasă), am observat ca la 2 ore după contactul sexual am sângerat, iar dimineața din nou. Sângele nu era chiar roșu, oare din ce cauză am sângerat? Am făcut sex și în urma cu o luna și ceva,(cu același partener) dar mi-a venit menstruația și nu se poate sa fiu însărcinată.
Ce aș putea face și ce este aceasta sângerare?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te educi in cel mai scurt timp la ginecolog. Sangerarea dupa act sexual este cel mai mare semnal de alarma. Ea poate semnifica o leziune de col uterin care sa necesite tratament pentru a nu se maligniza. De obicei este data de infectii banale, dar e important sa excluzi ceva grav la timp, mai ales daca nu ai facut un Papanicolou in ultimele 3 luni

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai afirmat ca ai intretinut sex in urma cu o luna si pe urma a pornit menstruatia : ''Am făcut sex și în urma cu o luna și ceva,(cu același partener) dar mi-a venit menstruația'', se poate aprecia ca si in acest moment ai putea sa fii cu 1 zi sau exact in ziua pornirii viitoarei menstruatii. In cazul in care nu se confirma aceasta ipoteza de pornire a menstruatiei si sangerarea amintita este de alta natura, atunci ar trebui sa te prezinti la o consultatie ginecologica si cu cat o vei face mai rapid va fi cu atat mai bine pentru tine. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Aceasta sangerare poate fi ca nu te-ai umezit cum trebuie sau poate fi altceva ce un ginecolog ti-ar putea confirma, incearca sa folosesti lubrifiant cand o faceti si daca tot te doare mergi la ginecolog durerile nu prea sunt normale, evident daca prietenul tau nu o are extrem de groasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sângerarea este pentru ca poate te-a forțat cum zici tu pentru ca o avea mare. Așteaptă si vezi daca iti vine ciclu. Si nu uita protejati-va.