| anonim_4396 a întrebat:

Aseară am făcut sex cu iubita mea neprotejat. Când mi-a venit sa-mi dau drumul, am ferit-o de pe mine. Ea a spus ca simte ceva ud, transparent, lichid transparent. Azi pe la 15 s-a simțit uda, crezând ca i-a venit ciclul prea devreme, dar a spus ca era ceva lipicios, transparent și ușor alb. Dacă ii dau mâine dimineață pilula de a doua zi, este vreo șansă de a evita sarcina? Era in perioada nefertila! Eu fac destul de mult sport și călătorii cu bicicleta de sute de km într-o săptămână. Am citit ca sperma poate fi puțin mai slaba. P.S Am terminat aseară la 00.32, azi la 15:00 a simțit ca e uda și mâine vreau sa ii dau pilula de a doua zi!

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila contraceptiva (de a 2-a zi) NU se foloseste cu totul aiurea, asa dupa cum va duce pe voi capul... prost.
Fiindca ai afirmat ca actul sexual a fost intretinut intr-o zi a perioadei INFERTILE a ciclului menstrual, in acel caz este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si in cazul in care sperma ete ejaculata in vagin.
In timpul actului sexual care este placut si femeia simte multa satisfactie, glandele specializate existente in mucoasa vaginului produc asanumita secretie LUBRIFIANTA care are rostul si rolul de a umezi cat mai bine canalul vaginal pentru ca penetrarea sa se produca usor/fara probleme. In timpul actului sexual secretia lubrifianta se amesteca cu secretia vaginala normala (leucoreea) si rezulta o secretie care ca si aspect si consistenta este foarte asemanatoare cu sperma.
Numai daca esti cu totul inconstient si ''dus cu capul'' prin actul iresponsabil propus din cauza lipsei de informare corecta, ii vei provoca iubitei tale o grava.severa dereglare pe termen lung a ciclului menstrual si a activitatii hormonale, absolut INUTIL si FARA ROST. Poate ca pana la urma iti va veni... mintea cea buna
Multa sanatate! (iubitei tale)

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar ce stiti voi despre sex inainte sa faceti asta? big grin Stii ca si femeia secreta un anumit lichid in timpul actului sexual, exact cu descrierea data de voi, nu? :/

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu ai ejaculat in ea si ea era in perioada nefertila, nu poate sa fie gravida.

| Teo29 a răspuns:

Pilula de a 2 zi = otrava pura.
Vor fi intarzieri/dereglari ale menstruatiei.

Pe viitor, folositi prezervativ.
Cea mai simpla/sigura metoda

| StefanChriss a răspuns:

Salut! Daca este in perioada nefertila si nu ai ejaculat in vagin, nu ar trebui sa fie probleme. Pastila de a doua zi, cu cat mai repede cu atat mai bine, ideal in primele 24h. Scurgerile respective, in schimb, pot sa denote o posibila infectie genitala joasa, in functie de caracteristicile lor si de prezenta aditionala a altor simptome.

| Zappy27 a răspuns:

Buna!
In primul rand as vrea sa te întreb câte cunoștințe sexuale aveți?
In al doilea rând, discuta cu iubita despre administrarea pastilei de a doua zi, care trebuie sa fie luata maxim după X ore (parca 72), altfel își pierde efectul. Citiți despre efectele adverse ale pastilei: intarzieri de menstruație, posibile sângerări.
In aceea ce privește lichidul din vagin...
Vaginul se curăță singur eliminând acel lichid, iar compoziția, mirosul, cantitatea toate prezintă starea de sănătate pe care o are vaginul.
Daca lichidul este branzos, culoare galbena, miros ciudat, atunci poate fi candida.
Însă daca are o consistenta normala, fara miros specific, atunci e totul ok. In perioada fertila cantitatea de lichid poate creste.
Daca simte, totuși, că ceva nu-i în regulă, poate apela la un ginecolog.