| NoNameToday a întrebat:

Aseara m`am intalnit cu iubitul meu si mi-am anuntat planul : vreau sa plec la mare cu cea mai buna prietena si sa stam o saptamana.Nu i`a convenit si incet incet am inceput sa ne certam. El a inceput sa planga iar apoi a vrut sa plece. mi-a fost mila de el [desi mai devreme cand ii cerusem sa facem dragoste din nou m`a refuzat si m`am simtit prost] si m`am dus dupa el. mi-a spus sa ma urc in masina.Acolo am inceput sa vb, cearta se tot aprindea si a zis ca ii pare rau ca ma iubeste, ca nu merit.Pentru ca el este bun si ma iubeste si cine e bun e luat de prost.Eu m`am luat cu el in gura si i-am explicat ca am nevoie de libertate.Imi zice foarte nervos ca eu daca ma duc la mare o sa fac numai prostii in special o sa mi`o trag cu altii. i-am raspuns: "nu, nu o sa fac asa, stai linistit.ca eu nu ma duc la mare sa mi`o trag cu oricine oriunde si sunt cu A [prietena mea]". Dupa care imi zice: "pai si ce ca oricum A e o tarfa". Eu atunci i-am intors vorba: " nu nu e.si daca ar fi.inseamna ca sunt si eu? si imi raspunde "DA, ESTI SI TU, DOAR ESTI PRIETENA CU EA, NU?". Eu atunci am izbucnit in plans, m`am dat jos din masina el m`a tras inapoi i-am trantit usa si am plecat plangand. M`a sunat de cateva ori si mi-a zis sa ies afara sa vb.Am iesit, am inceput sa ne calmam si m`a intrebat daca mai vreau sa ma continuam relatia asta. Mintea imi spunea NU dar inima DA. M`am luat dupa inima si am decis sa o continuam.Imediat el a inceput sa planga, m`a luat in brate, mi-a cerut de foarte multe ori iertare incercand sa ma faca sa inteleg ca lucrul ala l-a spus la nervi pentru ca are multe probleme acasa de care eu nu stiam. mi-a explicat, am trecut peste dar eu nu sunt impacata cu decizia pe care am luat`o.Il iubesc la nebunie dar nu stiu ce sa fac. M`a jignit, m`a umilit[ cum poate sa ma faca tarfa avand in vedere ca el m`a dezvirginat? Eu m`am daruit lui si l`am iubit iar el ma face tarfa]. Sper ca ati inteles ceva.REZUMAT: iubitul m`a jignit. l`am iertat, il iubesc dar imi pare rau ca am facut pasul asta. E prima oara cand imi zice asa ceva, mai are el scapari la nervi dar nu ma jigneste in felul asta. Ce sa fac? Sa trec peste si sa ii fiu alaturi in problemele pe care le are.Sau sa ma despart de el? Voi fetelor ce ati face avand in vedere ca iubiti persoana respectiva.
MERCI!

Răspuns Câştigător
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Te-a jignit pentru ca il durea decizia ta de a merge fara el la mare.Era gelos si ar fi spus orice numai sa te raneasca asa cum ai facut-o tu!

Adevarul e ca nici mie nu mi se pare normal sa mergi fara el, sincer! Mai ales o saptamana! Aveti o relatie completa, dar tu vrei libertate... daca ti-o doresti atat de mult desparte-te de el si mergi pe unde vrei, cat vrei!
Cand esti intr-o relatie serioasa, trebuie sa faci compromisuri, sa renunti la tine pentru celalalt. Tu nu vrei sacrificii, nu vrei nimic...
Probabil crezi ca o relatie ar trebui sa fie doar la nivel de : tu esti iubitul meu, eu sunt iubita ta, si in rest fiecare face cum il taie capul! Dar nu e asa! Intr-o relatie trebuie sa se ia decizii de comun acord, astfel incat sa nu-l jignesti pe celalalt!

Eu cred ca el de-fapt te iubeste foarte mult, iar tu nu prea! E innebunit dupa tine, insa lucrurile o sa se schimbe daca nu ai grija, o sa-l pierzi instant; si are dreptate, e baiat bun, te iubeste, rar gasesti asa ceva!

Jignirea a fost de bravada, poti sa-l ierti! Si daca prietena ta chiar e ''usoara'' atunci cred si eu ca s-a suparat! De ce nu mai bine mergi cu el 2 zile in week-end si gata?! Nu e asa normal?!

11 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Poveste clasica intalnita in multe cazuri. Judecand lucrurile undeva departe la rece, intrebarea ce vine e simpla.De ce vrei sa mergi fara el la mare cu prietena ta? Cine e el pentru tine? Ce asteptari ai de la relatia in care esti impilcata? Ai vreun scop final cu el? El, respectiv tu te cunoaste real asa cum esti tu, cum gandesti tu? Ce astepti tu de la realtia asta? Intrebari ciudate dar reale.Manifestarile nervoase pe diverse teme sunt normale.Ar trebui sa nu le iei in seama. O solutie ar fi sa discutati sincer, normal, matur. Faptul ca intrebi niste necunoscuti daca ar fi ok sau nu sa te desparti de el inseamna ca nu esti stapana pe tine.Gandeste-te, fi sincera, vorbeste.Raspunsul e la tine.bafta!

| ATHOS a răspuns:

Desigur te-a jignit. Vine totusi intrebarea : cum te-ai fi simtit tu sa-ti spuna ca s-a hotarat sa mearga o saptamana cu prietenii fara tine?
In viata, frumoasa domnisoara, parcurgem si etape dificile. Trebuie sa nu uitam, totusi, ca viata nu-i un tort cu frisca.
Eu iti doresc sa ai capacitatea de a da dovada de intelepciune!
Bafta!

| Alëxąndŕą a răspuns:

Nu asi continoua adica ma faci tarfa da hai padeci eu nu m-amperms tie asa ceva si daca vrei o tarfa nu ai decat sa iti cauti

| Zenithf a răspuns:

Te intreb eu ceva acum, pe Dumnezeu unde L-ati lasat? Voi, amandoi. Si sa-ti zic de ce, pentru ca fara El, nu puteti avea o relatie durabila. Apoi, o relatie nu poate exista fara comunicare, intelegere si incredere. Ele conteaza la fel de mult ca si iubirea.
Mai bine ati merge tu si el undeva, unde isi poate permite si el sa mergeti, nu este prea frumos sa-l lasi singur acum. Cautati sa vedeti unde ati gresit unul fata de celalalt, si cautati-L pe Dumnezeu ca sa va intareasca relatia. Nu mai lasati sa intervina astfel de lucruri intre voi.
Si nu, nu ai gresit ca l-ai iertat, ti-ai dat si tie o sansa, ca altfel ai fi suferit enorm. Va zic ca este mai bine pentru voi doi sa fiti impreuna, dar sa aveti cele necesare pentru o relatie, sa nu va bizuiti ca daca va iubiti doar veti trece peste toate.
Domnul sa fie cu voi.

| Crisu a răspuns:

Eu in locul tau as ramane cu el. Daca tsi la el de ce sa te despartsi? Mai ales cand el are probleme happy Si lasa jignirile, ca altii fac si mai rau.

| Annye_2425 a răspuns:

In locul tau l asi ierta pentru ca orice om mai are scapari de genu la nervi. Iarta l pentru ca e prima data dar sa nu existe o a doua :d

| SeNyS a răspuns:

Pai fata draga, el te place, tu il placi.Omul spune la nervi multeee, dar mai apoi de multe ori le regrete, si eu m-as simti prost daca m-ar fi jignit, dar dinc e povestesti aici tind ca cred ca te iubeste, baietii nu prea plang, parerea mea ste sa nu regreti ca l-ai iertat, sa incerci sa treci peste incident, plus ca si el a avut motivul lui de supararea, nu prea ii pica bine nimanui sa auda ca iubita sa se duce la mare singura, fara el.Vei regereta mai apoi daca te desparti de el, desi va iubiti!

Multtaa dragoste va doresc!

| Lαααα a răspuns:

Da` ceati mai plansstraight face

Imi pare raustraight face

| paramore a răspuns:

Draga mea cand iubesti trebuie sa tii cont si de deciziile persoanei iubite, daca el facea planuri fara sa te consulte tie cum iti cadea? deci imi pare rau sa iti spun dar are tot dreptul sa fie nervos chiar daca a exagerat cu vorbele alea, dar e om si el. ufff daca ai stii cate tampenii spun eu la nervi, saracul preietenul meu ce ar trebui sa faca? nu ma baga in seama, ma lasa sa ma calmez.asa fac si eu cu el, si ne impacam.deci nu mai sta suparatakissca el nu crede ce a spus

| Derye a răspuns:

De ce nu il luati si pe el?
De ce nu va luati si prietenii? Faceti un grup de 5-6 persoane si mergeti toti la mare.

Asa impaci si capra si varza.

| alexoprondrina a răspuns:

Mda.asa a inceput si la mine: 'te duci sa ti-o tragi cu toti' eu i-am zis ca nu sunt tarfa, iar el m-a contrazis, apoi si-a cerut scuze cu lacrimi, scene, iubiri, bla-bla, am acceptat sa ii dau o sansa (cu toate ca il iubeam enorm si oricum cred ca as fii facut greseala sa-l iert si fara prea mare efort din partea lui).
Deci: l-am iertat, apoi totul era 'roz' pana ne certam si iar incepeau cuvintele urate...
bunn.acum nu mai suntem impreuna si sufar, dar macar el nu stie asta(1.), si el sufera(2.). chiar daca am calcat stramb de 5-6 ori m-am invatat minte...mai bine sufar odata si apoi... decat de 100 de ori si sa ma umileasca un prost, care inainte de mine era un nimeni.
Asa ca, daca mai greseste odata, nu conteaza ce zice, orice jignire accepta ca asta e sfarsitul.
*ATENTIE! Sfat din experienta, merita urmat!