| anonimus00000 a întrebat:

Astazi am primit rezultatele unui test citobacteorologic secretie vaginala, iar ginecologul meu este in concediu si nu se poate sa mi-l interpreteze momentan. Totusi sunt curioasa ce inseamna. rezultatul este: frecvente celule epiteliale superficiale si intermediare. Rare PMN. Frecventi bacili Doderlein. Frecvente levuri. Absent Trichomonas vaginalis. Are cineva cunostinte in domeniu si ar putea sa imi spuna ce inseamna?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca este vorba de o infectie vaginala cu flora microbiana polimorfa (candida, cryptococcus, streptococ) asociata cu infectia candidozica. Doar medicul ginecolog iti va putea indica un tratament antibiotic conform antibiogramei.

| Emilian65 a răspuns:

Mergi cu analizele medicale la medicul de familie si acesta iti va citi rezultatele si iti va spune ce probleme ai.

| evelinna01 a răspuns:

Poti cauta pe internet...