| anonim_4396 a întrebat:

au trecut 2 luni jumate de cand am fost violata, si imi e teama sa imi fac alt prieten mi-e sa nu ma intalnesc cu ala intamplator, am cosmaruri si traume, cum pot trece peste asta si sa scap de temeri? sunt terminata, si imi vin imaginile alea mereu in minte, ca tipu a vrut si sa ma omoare, m-a strans de gat ma sufocam crying, nu imi ies imaginile din minte, in fiecare zi parca traiesc acele clipe

8 răspunsuri:
| butt3rfly16 a răspuns:

Imi pare rau ca ai trecut prin astfel de momente ingrozitoaresad. Cel mai bine ar fi sa faci o terapie ca sa poti treptat sa scapi de aceasta teama cu ajutorul parintilor si al prietenilor care iti vor fi alaturi vei vedea ca vei reusi sa treci peste acest moment si vei avea parte de linsite si cu siguranta vei intalni si baiatul care te va aprecia si te va iubi asa cum meriti.Multa bafta!winking

| Just4FunHD a răspuns:

Din afara e usor draga mea sa dai sfaturi. Ce te sfatuiesc eu sa nu le asculti pe cele date aici ci sa apelezi la un pshiolog specialist. Eperienta asta nu a avut-o oricine si nu se trece asa usor peste ea.
Sfatul meu e sa apelezi la un specialist

| Alecsaandrra a răspuns:

Doamneeee maica domnului sad imi pare enormm de rau pentru tine crying
este ff greu banuiesc sa trece peste.
alexandra_n96. baga id meu daca vrei sa vbim sad

Răspuns utilizator avertizat
| membrugirl2010 a răspuns:

Ai vorbit cu parintii tai? Mai bine du. te la un pshiholog. Tipul ala era din anturajul tau?

| Tso a răspuns:

In primul rand, tinand cont de faptul ca te - ai cam bagat singura in gura lupului. "hai un pic la mine iti promit ca nu se intampla nimic am putina treaba" - si tu te - ai dus.
In al doilea rand, "apoi i-am zis "ok o facem si apoi lasa-ma in pace" " - deci ai fost de acord intr - un final. Nu poti sa acuzi acum un viol, doar pentru ca ai acceptat, fortata de imprejurarile in care te - ai aflat din cauza ta. Poate ca nu ai vrut in totalitate sa o faci cu el, nu comentez, dar o persoana care refuza un act sexual si un viol in general, nu presupune un acord. Nu spune ceea ce tu i -ai spus. Tu, in final, ti - ai dat acordul pentru actul acela, chiar daca nu vroiai. Pai daca nu vroiai, sareai putin la bataie, scapai cumva. Poate ca pare imposibil si o sa imi spui ca in momentele alea nu gandesti, etc. Depinde ce iti alegi: sa incerci macar sa scapi, sa existe urme evidente ca ai fost agresata, obligata, sau sa accepti si apoi sa zici:" Am fost violata".
Parerea mea e ca aici tu esti de vina: te - ai dus la el in casa si in final ai acceptat.
( Citatele sunt luate din intrebarile tale, nu inventate de mine. )

| seby19 a răspuns:

In primul rand ca tipul ala sa fie in parnaie. Iti este frica sa depui plangere la politie?
Apoi discutia cu un psiholog ar fi cea mai indicata. Daca nu poti, cred ca un alt prieten care e dispus sa te ajute si sa te inteleaga e o solutie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parca data trecuta nu spuneai ca te-a strans de gat. Ai spus ca ai avut de ales intre futai si bataie. Trebuia sa alegi bataia.