| uspa a întrebat:

Azi am vb cu cea mai buna prietena a fetei pe care o plac. Ea mi a spus ca " respectiva " e genu' de fata care merge pe principiul " oamenii vin si pleaca ". Nu prea o intereseaza de ceilalti din aceasta cauza, insa se ataseaza de persoanele ce i sunt aproape. Mi-a mai spus ca are o simpatie pentru mine, dar mai zice ca nu vrea sa se indragosteasca fiindca va suferi la urma. Isi ascunde sentimentele. I-a placut de un baiat la un moment dat care a ranit-o. In rest, ea e de treaba, doar ca n-are simtul umorului.

4 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

E o bariera pe care a pus-o si trebuie sa o iei ca atare. Si doar tu poti sa hotarasti pana unde se justifica sau nu eforturile tale de a-i demonstra ca ar fi un risc mai mare sa nu te primeasca in viata ei decat de a o face.

Nu fa greseala sa crezi ca e o copilarie de fatada si a 2-a zi iti va sari in brate si va adopta o atitudine cu totul opusa. Va fi o lupta. Din care tu vei iesi cel mai sifonat.

Toate trec si nimic din viata noastra nu trebuie. Nu trebuie sa fie sau sa dureze o eternitate. Ele vin cand vin, pleaca atunci cand pleaca. Si asta e tot. Noi le primim sau nu si le regretam sau nu cand pleaca.

Tind sa cred ca astea sunt totusi etape. Sau cel putin asa ar trebui sa fie. Prima data crezi ca tot ce zboara se mananca. Apoi devii de piatra si crezi ca e raspunsul. Si e raspunsul pentru simplul motiv ca e o etapa prin care trebuie sa treci. Pana ajungi la raspunsul adevarat care te va elibera. Si care inseamna ca si daca oamenii vor pleca, trebuie totusi sa ii cauti si sa te bucuri de ei.

Bineinteles avand totusi niste cerinte de la ei. Dar nu mai fugim. Pentru ca increderea noastra nu sta in relatia cu ei. Stim ca daca ne vom gresi ne vom iubi si respecta suficient de mult sa ne vedem mai departe singuri de drum si constienti ca meritam si putem avea oricand parte de o alta prezenta. Care probabil ne va gresi la randul ei candva. Dar ne vom fi asumat asta. Asa cum ne asumam ca si noi gresim altora.

| RAY a răspuns:

Pai si are dreptatate oamenii vin si pleaca ca doar nu sa fie cu tine pe viata, faza cum ca nu vrea sa se implice o inteleg, nu vad ce e rau la ea, foarte bine face

| MidnightR a răspuns:

Crap.Deci tot comportamentul asta e din cauza un deceptii in dragoste? Daca da, atunci nu e matura deloc, doar ii este frica sa mai fie ranita.Din cauza asta adopta atitudinea asta de Ice Queen.Pana la urma daca nu iti pasa, nu are cum sa te doara, corect?
E un trope "Defrosting the Ice Queen", cine stie, poate reusesti.

| Doub a răspuns (pentru MidnightR):

Genial răspuns.