| yasmina17 a întrebat:

cand nu este riscul de a ramene insarcinata? inainte cu 10 zile de mensutruatie si dupa 10 zile? sau in primele 10 zile de la menstruatie sau in primele 10 zile de dupa menstrutie? astept un rasp.multumesc

Răspuns Câştigător
| miumiu a răspuns:

Hey, riscul de a nu ramane insarcinata este cand te protejezi(cu prezervativ sau anticonceptionale-fiecare cum considera), chestia asta cu zilele dupa sau inainte de menstruatie sunt niste baliverne din batrani, iar medicii sunt de aceeai parere! Asa ca ar fi bine sa folosesti medicinahappy

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Orice contact sexual neprotejat are risc de sarcina. Nu exista absolut nici o zi sigura. Totusi, risc minim au, la femeile cu menstruatii absolut regulate, 10 zile pe luna, centrate de prima zi de menstruatie (adica 5 inainte de venirea menstrei si 5 dupa venirea menstrei).
Practic se face asa: se numara intervalul dintre doua menstruatii in ultimele 6 luni. Prima zi de sangerare se noteaza cu 1 si se continua numaratoarea pana in ultima zi inaintea unei noi menstruatii. Acest interval este durata unui ciclu menstrual. Se compara durata ultimelor 6 cicluri menstruale. Trebuie sa fie egala. daca exista maxim o zi de abatere insumat in cele 6 luni, atunci se continua. Daca nu, nu, femeia are menstre neregulate si NU poate folosi metoda calndarului. La ea nu exista zile cu risc minim.
Daca femeia are menstruatii regulate (maxim o zi de abatere in 6 luni), cu risc minim sunt zilele 1-5 si zilele 24-28 (presupunand un ciclu de 28 de zile). Adica primele 5 zile de la venirea menstruatiei si ultimele 5 zile inainte de venirea menstruatiei urmatoare (10 zile consecutive, centrate de prima zi de sangerare).

soothe
| soothe a răspuns:

De obicei risul cel mai mare de a ramane isarcinat aeste la ovulatie care, de regula, este in a 14-a zi de ciclu (dupa schema Brigaelei). Deci in ecartul de 2 zile inainte si 2 zile dupa ovulatie este cel mai mare risc.

| laurica_9682 a răspuns:

In primele 7 zile dupa si 7 zile inainte de menstuatie riscul scade. dar nu inseamna ca nu exstia. Mai bine cu prezervativ mai ales daca esti adolescenta...in cazul in care nu stiai adolescentele raman cel mai repede insarcinate.

| xxx_5362 a răspuns:

Se zice, ca sexul in timpul menstruatiei, nu permite aparitia unei sarcini si multi tineri se folosesc de prioritatea asta, dar nu-i nimic garantat, riscul de a ramine insarcinata e mic, dar nu e neglijat, asa ca ar fi bine sa folositi prezervativul.astfel,cu siguranta protectia va atinge limitele cele mai inalte.