| Anonim_1434 a întrebat:

Buna care e diferenta dintre dragostea romantica si cea pasionala?

dau funditahappy

Răspuns Câştigător
| Altair22 a răspuns:

Schimba cuvantul " dragoste" si pune "iubire".

Cea romantica cam merge mana'n mana cu cea platonica: ceva la modu' ca stai cu prietenul/prietena ta mult mult mult fara sa faceti sex, sa o dezmierti tot timpu, sa fi mereu dupa funduletzu' ei treburi de genu' ala happy Fetelor in general le place acest tip de dragoste, deoarece se lasa sa fie curtate, rasfatate... Dar asta e posibil si in cazul baietilor. Intr`o dragoste romantica, cam iti place sa fi, hmmm, cum sa zic mai pe fata... intretinut/a.

Cea pasioala, de altfel, e dragostea aia ce o simti pana in maduva oaselor, ca un drog. Sex nebun, sex in natura, agains the walls... Dagostea pasionala se caracterizeaza prin impulsivitate; partenerii sunt vigilenti, pur si simplu sar ca leii unul peste celalalt. Muscaturi fierbinti, sarutari perverse - aceasta dragoste e genu' ala care parca nu are limite, si merita sa'i traiesti din plin fiecare clipa.

Sincer? smug as inclina mai mult spre cea pasionala. M`as simti barbat cu adevarat big grin ( no offence, pplhee hee )

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ca si intre un lac adanc, te scufunzi in el si simti cum apa te imbratiseaza, si un rau de munte ce salta peste pietre, intri in el si simti cum apa te ia, asa, mai tare, dar te mai lovesti si de pietre. :-\

| Decebal a răspuns:

Dragostea romantica e acea dragoste naiva, pudica, casta, angelica, rustica...
Dragostea pasionala e acea dragoste mai matura, mai ambitioasa, mai responsabila, mai dureroasa spre final!

| nightcrawler441 a răspuns:

Dragostea pasionala este intensa, mereu in crestere si este legata de atractia fizica puternica, de atasamentul emotional profund; sentimentele sexuale sunt de asemenea profunde.
Dragoste romantica Este combinatia dintre prietenie, atractie sexuala si cautarea persoanei cu care sa te casatoresti. Este cautarea persoanei cu care vrei sa întemeiezi o familie si sa îti petreci restul vietii.