| CristinaCrisy28 a întrebat:

Bună, ce credeți despre bărbații iresponsabili care fug de copii lor? Sunt în situația asta, eu 28 el 23 am rămas însărcinată și a dat bir cu fugiții, nu a recunoscut nici fetița, nu a venit nici când am născut nici acasă să o vadă, bebe are 2 luni și nu mai pot da de el nu îmi răspunde la telefon, mesaje în ciuda faptului că nu sunt blocată nicăieri și mă urmărește pe rețelele de socializare mai ales când postez cu copilul. Este foarte dureros să treci prin asta efectiv m-a abandonat în luna a 9-a de sarcina, lucrăm împreună iar unele persoane este de partea lui

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Lucrati impreuna, dar spui ca nu dai de el nicicum laughing adica il vezi zi de zi, e bun si asa rau.
Nu e de mirare ca te-a lasat, la cum gindesti mi se pare si mie ca nu prea avea de ce sa stea, fara suparare.

Daca lucrati impreuna, este simplu, stii unde sal gasesti, stii ce adresa are, mergi la avocat, sau judecator si spune-i povestea, legea or sal oblige sa iti plateasca pensie alimentara.
Daca na recunoscut copilul, il cheama aia sa faca test de paternitate si daca el este, o pus-o, vrea nu vrea o sa plateasca pensie alimentara, chiar daca copilul nu-i pe numele lui.

Eu nu cred nimic despre barbatii de care intrebi, pentru ca nu stu situatia, nu stiu ce relatie a avut, nu stim ce anume sa intimplat.Asa ca nu dau nici in barbati nici in femei.

Iara tu ca femeie odata nu erai maritata cu acel individ, de ce nu te-ai protejat sa nu ramai cu burta la gura?
Vinovata esti tu, nu ala, omu a vrut sa se simta bine, tu la fel banui, ca de se voia mai mult stateati impreuna, va casatoreati etc.

Asa ca fiind el mic de ani, la 23 de ani ce sa stie. normal s-a speriat, omu a fugit, stii vorba aia fuga este rusinoasa dar e sanatoasa laughing insa in zilele noastre, chiar de fugi, vin altii dupa tine si te pune sa platesti.
Aasa ca daca s-a bagat in rahat acu fal sa plateasca, nu e doar al tau, e si al lui, chiar de nu veti fi impreuna va plati pana cand acel copil va ajunge adult, n-o sa-i mai trebuiasca veci laughing

| mihai69 a răspuns:

Atât a putut.
Dar de ce ai acceptat să faci sex neprotejat dacă nu erați căsătoriți?!? Pentru că iată, există mereu acest risc: dacă apare un copil, tipul o șterge „englezeșye" și tu rămâi cu toate pe cap.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Are 23 de ani iar tu 28.
Ai idee cum se simte? Prins in capcana de cineva mai matur ca el.
Nu vrea responsabilitati.
Sigur, ati consimtit amandoi la actul sexual, dar daca nu v-ati protejat (cu prezervativ), astea sunt urmarile.

Ce e de facut acum, ca s-a nascut copilul? Il dai in judecata pentru pensia alimentara. Il gasesc autoritatile pentru tine.
Va trebui sa ceri test de paternitate, daca nu va recunoaste copilul. Va fi drum lung si dificil. Dar trebuie sa faci asta pentru copil.
Consulta un avocat pentru a sti cum sa navighezi toate chichitele legale.

Tu concentreaza-te pe tine si pe copil. Important e sa fiti sanatosi amandoi.
Sper ca ti-ai invatat lectia pe viitor: trebuie ca amandoi sa va doriti copil. Iar daca nu, folositi prezervativul!

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru relian):

A nascut de 2 luni, e in concediu de maternitate, cum sa-l vada zi de zi la munca?