| alexandra0234 a întrebat:

Buna, ce test de sarcina recomandați si cam cat costa unul? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru ca rezultatul obtinut sa fie garantat sigur, valid si corect in proportie de peste 98-99%, este indicat si chiar recomandat ca testul de sarcina sa fie efectuat in perioada ''optima'' adica numai dupa ce au trecut minim 21 de zile de la data ovulatiei sau de la data la care a avut loc ultimul act sexual neprotejat in urma/timpul caruia ar fi putut sa ajunga sperma in vagin.
Daca este respectata aceasta indicatie cu privire la momentul in care este recomandat sa se efectueze testul de sarcina, in acel caz poate fi folosit orice tip ori marca de test de sarcina din cele care exista la vanzare (comercializare).
O testare de sarcina corecta se realizeaza in cazul in care sunt respectate recomandarile si indicatiile prezentate de medicul ginecolog Laurentiu Craciunas in urmatorul film educational :
https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk
Pretul testelor de sarcina care sunt apreciate ca fiind bune si de incredere se situeaza in jurul valorii de 9 -12 lei.
Multa sanatate!