| VioAndrei1998 a întrebat:

Buna,cea mai buna prietena a mea a vrut sa o faca cu iubitul ei. Insa nu au ajuns decat la stadiul de introducere a degetelor in vagin. A spus ca a durut-o insa nu a sangerat. Dar acum de fiecare data cand merge la wc sangereaza. Ce inseamna asta? Va rog cat mai repede, e disperata.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Exista posibilitatea ca hemoragia aparuta sa se datoreze lezarii himenului datorita faptului ca perforatia preexistenta in himen sa fi fost extrem de stramta si pielita a crapat /fisurat in momentul introducerii degetului, si din acest motiv sa se fi rupt un vas de sange daca himenul este foarte bine vascularizat. Intr-un astfel de caz in momentul lezarii sau ruperii pielitei exista posibilitatea de a se rupe un vas de sange mai gros prin care circula mult sange si prin ruperea acelui vas mai important se produce o hemoragie care poate fi intensa si cu o durata uneori de cateva ore sau chiar si de o zi intreaga. In astfel de cazuri cicatrizarea ranii poate fi mai lenta ca si durata si din acest motiv cicatrizarea ranii sa se produca mai greu. Dar la fel de bine poate exista si posibilitatea ca degetul sau chiar unghia din greseala sa fi provocat o lezare sau o "julire" a mucoasei intesate de vase de sange, care este situat pe intreaga suprafata a peretelui vaginului. Este prea putin plauzibil sa existe si un alt motiv datorita caruia sa se produca o sangerare atat de slaba cantitativ, fiindca inceperea unei menstruatii probabil poate fi exclusa. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa cheme ambulanta. Ca nu e bine. A bagat ghiolbanul ăla degetele prea tare.

| mihai69 a răspuns:

Dacă sângerarea e vaginală, nu e de mirare; leziunea e posibil să se fi mărit după manevrele partenerului și să sângereze ulterior acestora.
Dar dacă e sânge în urină, atunci nu e deloc OK - urgent la medic!

| vocea a răspuns:

A iritat-o cand a bagat degetele asta e, nu e grav daca se spala cu musetel

| darrio2007 a răspuns (pentru vocea):

De cand se opreste sangerarea cu musetel, tinere?