| princessbaby a întrebat:

Chiar nu stiu cum sa incep e foarte complicat, dar sper ca cineva sa imi raspunda serios si sa nu ma judece sau ceva.Acum aproximativ un an mi-am cunoscut cea mai buna prietena(o sa ii spun A) pe facebook. Suntem de aceeasi varsta, avem hobby-uri comune, etc.La inceput vorbeam doar pe skype,doar ca niste prietene "virtuale", dar dupa aceea am devenit din ce in ce mai apropiate. Am ajuns la stadiul de cele mai bune prietene, dar ne este foarte greu deoarece traim in orase diferite si nu ne putem intalni foarte des.Pana acum ne-am intalnit de 2 ori.Dar acum cateva saptamani mi-am dat seama ca ceva s-a intamplat.O priveam cu alti ochi si cred ca m-am indragostit de ea. Mi-as dori sa fim mai apropiate chiar si prin mesaje...nu stiu.Dar ea nu pare sa isi doreasca asta. Mi-e frica de faptul ca poate ea nu tine la mine.Si acum ceva timp..am incercat sa ii spun ca o iubesc mai mult decat pe o prietena cea mai buna...dar cand am inceput sa ii sugerez.mi-a spus citez "nu imi spune" si am pretins ca nu stiam ce nu voia ea sa nu spun si ca ea a inteles gresit si ma rog am intors-o pana la urma, dar e clar ca nu e deschisa pentru asa ceva pff.Cateodata imi spune de baieti draguti. Si nu stiu ce sa fac. Peste cateva zile va veni la mine acasa si va sta ceva timp.Si nu stiu daca sa ii spun adevarul sau nu.Este riscul sa ni se distruga prietenia, nu stiu daca pot sa risc prietenia noastra.Va rog ajutati-ma sad

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Spune-i adevarul...

| Holiday a răspuns:

Trebuia sa testezi terenul inca de cand ai inceput sa te simti atrasa de ea, sa discutati despre astfel de relatii la modul general, sa afli ce parere are despre asta, eventual sa o fi intrebat daca i-ar placea sa fie cu o fata, in general vorbind. Si in functie de asta sa mergi mai departe daca se arata deschisa, daca nu, trebuia sa-ti iei gandul inca de atunci. Nici acum nu cred ca e tarziu, nu te arunca sa ii spui ce simti tu si ce ti-ai dori, daca nu cunosti perceptia ei despre astfel de relatii, s-ar putea s-o pierzi si de prietena. Cauta intai momentul sa-i afli parerea in general despre asta.

| princessbaby explică (pentru Holiday):

Da,dar imi este frica si sa o intreb daca i-ar place sa fie cu o fata.Adica..daca isi da seama?

| Holiday a răspuns (pentru princessbaby):

Asteapta si tu un moment potrivit, cand va uitati la un film unde exista un astfel de cuplu, sau cand e vreo stire la TV despre subiectul asta, sau vreun subiect din o carte pe care ai citit-o, sau....vezi tu ce context favorabil gasesti.

| Oana92 a răspuns:

Tu esti sigura ca esti indragostita si nu e doar o impresie? Ai mai fost vreodata indragostita de o fata?

| princessbaby explică (pentru Oana92):

Chiar nu stiu. Sunt foarte confuza.