| anonim_4396 a întrebat:

ciclu menstrual m-a tinut 3 zile ( cantitate mai redusa fata de obicei/aceias culoare) si am avut si mici cheaguri. intrebarea e daca poate fi vorba despre " menstruatie peste sarcina"?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia falsa sau asa numita "menstruatie peste sarcina" se produce extrem de rar si doar in cazul in care femeia este intr-adevar insarcinata. Darla o privireatenta, este foarte greu sa te pacalesti deoarece "acea menstruatie" nu are aproape nimic din caracteristicile unei menstruatii fiind de fapt o simpla sangerare ce se manifesta cu totul altfel decat menstruatiile anterioare.In cazul tau se naste intrebarea daca ai vreun motiv sa crezi ca ar fi posibil sa se produca asa ceva? Intuitia mea ma face sa fiu circumspect si sa-ti adresez intrebarea, tu ai intretinut relatii sexuale neprotejate in perioada fertila a ultimului tau ciclu menstrual, deoarece doar in acest caz iti poti pune o astfel de intrebare.Sunt ferm convins ca teama ta fiind imaginara, nu are o baza reala.Multa sanatate.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că poate fi vorba de "ciclu peste sarcină"!

Acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).
Deoarece menstruaţia ta NU a avut aceste "caracteristici", NU cred că eşti însărcinată!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.mami.ro/......na-1819757

http://www.sfatulmedicului.ro/......cina_10870

Toate cele bune!

| anamariavasile123 a răspuns:

Nu ai cum sa fi insarcinata, poti sta linistita,