| Biscotte a întrebat:

Ciclu mi-a venit la data cand trebuia sa vina, insa a durat doar 5 zile si de obicei dura 6-7 zile. Sanii inca ma dor doar ca mult mai incet. Ar putea fi motiv de ingrijorare?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te îngrijorezi!

Bănuiesc că te gândeşti la o eventuală sarcină...

NU poate fi vorba de "ciclu peste sarcină" ( având în vedere că menstra ta a durat 5 zile ) - deci, NU e vorba de nici o sarcină!

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Oricum, NU e aplicabil în cazul tău.

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Nu, nu e motiv de ingrijorare. Nu tine mereu 6-7 zile. Te poate tine si mai putin... Important e sa dureze mai mult de 3 zile, daca nu dureaza 3 zile, atunci da. e motiv de ingrijorare. big grin

| TheoryOfHarmony a răspuns:

Nu,nu este motiv de ingrijorare. Este normal in perioada inainte/in timp/dupa menstruatiei sa te doara sanii, ovarele s.a.m.d. deoarece organizmul este foarte sensibil in aceasta perioada. In mod normal trebuie sa te tina undeva pe la 3-4-5 zile, deci faptul ca te-a tinut mai putin inseamna ca acum cresti si ti e dezvolta corpul, deci nu ai de ce sa te ingrijorezi, din contra, este bine ceea ce se intampla. Sper ca te-am ajutat!

| Máá_Al_Le_1993 a răspuns:

Chiar nu trebuie sa te ingrijorezi. e absolut normal