| NCL a întrebat:

Buna cine stie greaca? sa imi traduca aceste doua fraze va rogsad 1)ti kaneis kopelia? si 2) pos pan ta kefia? ma scuzati de categoriEsad

Răspuns Câştigător
| OnixXdd a răspuns:

1. Ce faci prietenă?
2. Ce stare de spirit ai?

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

1.Ce faci, fato?
2.Cum esti, ce faci.
Amandoua sunt expresii amicale si prietenesti, acest "fato" nu e prost interpretat de o fata sau o femeie in Grecia.In ce priveste a doua intrebare traducerea exacta e cum iti merg chefurile,adica ce pofta de viata ai la ora asta,ce stare de spirit, de asemenea, o intrebare plina de haz si har menita prin ea insasi sa descreteasca fruntea celui intrebat.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Elado ga se gamisa.

Răspuns utilizator avertizat
| Ovidiu_4176 a răspuns:

1.Ce mai faci? 2.Cum iti merge?