| AnnaCarrina a întrebat:

Buna!
Credeti ca dupa un an de relatie e ok sa faci sex?
Daca ar fi dupa mine, as astepta mult mai mult, dar nu impartaseste prietenul meu aceeasi idee. Se spune ca asta ar duce relatia la urmatorul nivel si uneori poate chiar asta lipseste ca lucrurile sa mearga perfect. Din experienta voastra, ce imi puteti impartasi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ok și fără relație, după o conversație de 5 minute în parc(cele 5 min sunt o exagerare, sper că realizezi asta, uită-te doar la ideea de ansamblu).
Sau mai bine zis, e mai ok decât să aștepți până la nuntă sau până când realizezi tu că viața nu te așteaptă pe tine.
Pasul complicat e relația.Acordarea încrederii.Iubirea.Pasul extrem de simplu e sexul.Nu știu de ce îi inversezi. Dacă pe primul l-ai făcut fără să clipești, de ce ți-e atât de teamă de al doilea?

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca erai cu mine si dupa 3 luni nu aveam sex iti desfaceam contractul de munca.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Vezi raspunsul meu anterior!
Prcaticarea Petting-ului e cel mai bun lucru in situatia voastra!
Sexul inceput asa, fara gama diversa de senzatii si experiente placute, oferite de Petting, va poate dezamagi crunt, si e pacat! El va termina imediat, cu muult inainte de a apuca ea sa simta ceva fain!
SEXUL NU E CIOCOLATA!

| Liviu a răspuns:

Aham, pai depinde acum. Daca esti virgina, nu stiu poate. Daca nu esti virgina, e chiar recomandat dupa cateva luni 2 3 4 luni.Acum depinde si de varsta ta. Daca ai 14 ani, normal ca nu e indicat. Daca ai 20, e indicat.Nu stiu, sfatu meu e sa iti faci singura alegerea, nu dupa sfaturile altora.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cati ani ai!
Daca sunteti minori, nu!
daca sunteti majori: da!

| Freya1 a răspuns:

Un an e mult sincer.
Nu stiu ce varsta ai dar daca esti majora si nu simti atractie sexuala fata de iubitul tau nici dupa un an e ciudat.

| alina2k18 a răspuns:

Eu zic dupa minim 5 ani ca sa fi sigura ca daca dai sex la schimb merge relatia in continuare laughing
ROMANIA IN 2018 laughing
PS: Ce te faci daca omului nu ii place deloc sexul cu tine? big grin si vrea s-o rupa de tot si sa va despartiti ca nu e satisfacut sexual?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Am vrut sa spun mai multe, dar ma rezum la ce o sa spun.
Trebuie sa intelegi ca nu mai suntem in evul mediu, cand sexul inainte de casatorie era ceva de domeniul crimei. In acea perioada iubitii se intalneau la intervale mari, discutau doar de fata cu parintii fetei, incat nici nu i se scula baiatului. In prezent o prietenie de lunga durata (ca iubiti nu sunteti) fara sex este ca un regim alimentar.
De acord cu eliza7943. Depinde si cati ani ai. Daca nu vrei sa faci inca sex spune-i partenerului tau si el va hotari daca mai sta langa tine sau nu.

| HazelEyes77 a răspuns:

Cred si eu ca e...ati asteptat cam mult din cate vad esti majora deja deci nu se pune problema inceperii vietii sexuale precoce. Ar trebui sa te simti pregatita fizic si psihic pentru acest pas la 18 ani si mai ales avand o relatie de un an in care ma gandesc ca exista sentimente la mijloc, incredere si respect reciproc. Daca lipseau acestea ma gandesc ca nu stateai cu el atata timp doar de dragul de a avea o relatie. Apropierea fizica e cat se poate de fireasca in cuplu ba chiar duce la sudarea relatiei si la o conexiune emotionala mai mare intre parteneri. Probabil ai tu o retinere/un prag psihologic peste care nu poti trece si care poate sa aiba legatura cu mediul mai conservator in care ai trait sau cu educatia si principiile de viata insuflate de parintii tai mai ales daca sunt persoane religioase si cu o conduita morala stricta. Sau ai fost cumva abuzata ceea ce ma indoiesc-eu doar enumar motivele comune ale reticentei/repulsiei fata de propria ti sexualitate. Care e cauza reala numai tu poti descoperi. Sau poate nu te simti atrasa fizic indeajuns de el si de aceea nu doresti sa ai momente de intimitate in cuplu. De alta orientare sexuala ma gandesc ca nu poate fi vorba ...Sa stii ca nu i ceva anormal daca vrei sa mai astepti daca consideri ca nu i momentul inca dar avand deja pe cineva de ceva vreme nu i corect fata de el sa i impui starea de abstinenta indelungata daca el nu consimte. Refuzul tau permanent va duce la ruptura in relatia voastra in cele din urma. E viata ta si faci ceea ce simti pana la urma. Numai bine iti doresc

| AnnaCarrina explică (pentru HazelEyes77):

Nu stiu care e varsta ta, dar apreciez foarte mult ceea ce ai zis. Ai o gandire foarte open minded, ti-as fi ales raspunsul castigator.
Multumesc pentru sfaturi, toate cele bune!

| HazelEyes77 a răspuns (pentru AnnaCarrina):

Multumesc frumos de apreciere!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa un an de relatie esti buna de aruncat.

| AnnaCarrina explică (pentru anonim_4396):

Hei mersi, o ironie cam rautacioasa. Am 18 ani si ce crezi? Desi suntem in secolul 21 mai sunt fete care gandesc asa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnnaCarrina):

Nu conteazã ce cred eu, de vârsta ta.
ai stat un an cu acel baiat si tot ai dubii tu insãti daca vrei sa faci acest pas, ori esti virgina ce poate fi singura scuzã si Esti retrasã din frica sau te cam plictiseste, si o faci doar din obligatie pentru a nu-l pierde.

| PsihoSex a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar fi mai bine sa te abtii de la astfel de afirmatii. sau tu asa ai patit, si acum improsti cu venin?!

| anamaria82726 a răspuns:

Dupa un an deja poate interveni monotonia. Normal ca e ok sa faci sex, chiar mai devreme. De ce sa te masturbezi daca ai iubit? In plus, oricum faceati asta la un momentdat...mai bine mai devreme, dupa va fi un pic ciudat

| eliza7943 a răspuns:

E ok sa faci sex și după 5 minute 1 luna 6 luni 1 an... dacă tu consideri ca este momentul și ești pregătită pentru pasul următor, atunci fa -o
Funda?