| alisa201921 a întrebat:

Bună. Credeți ca se poate trece peste infidelitate? Chestia e ca am aflat ca m-a înșelat într-un moment foarte greu al vieții mele … și simt o ură imensă. Cum ați proceda?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Cu greu se trece peste, depinde de fiecare persoana in parte.Ura va ramane acolo si in timp se va transforma in frica, proiectandu-se chiar si pe relatiile viitoare.Creierul tau va reactiona asa tocmai ca un mecanism de aparare, din frica sa nu mai repeti experienta cu actualul.Stiu ca e sfasietor si dureros, mai ales pe moment, dar incearca sa te convingi ca nu este vina ta si ca inclusiv astfel de experiente amare iti ofera lectii valoroase despre viata.Ah si ia in considerare sa mergi la un psiholog daca ai posibilitatea, pe viitor.Numai bine!

38 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Se poate trece, dar nu merita efortul. Si de fapt trebuie sa te intrebi daca esti dispus sa faci asta mereu sau nu. Sunt cupluri care accepta infidelitatea ca facand parte din viață, dar in situatia in care este deranjant, nu merita efortul de a trece peste.

| sweetys a răspuns:

Eu nu as trece. Daca merge o data, merge si a 1000a oara. Dacă nu e in stare sa te susțină într-un moment greu si da fuga la alta, ce baza as putea avea eu într-o căsnicie.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, peste infidelitate nu poti trece si nu te sfatuiesc a-l ierti, fiindca un curvar nu se va schimba niciodata, doar s eva preface pana il ierti si cand te linistesti va incepe din noua sa-si caute femei, pe ascuns.
Omul nu se schimba in viata lui, ce vrea si ce simte ca-i place, va continua s afaca toata viata.

| alisa201921 explică (pentru Violleta2022):

Da aveți dreptate, nu e prima oară când mi-a făcut asta

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu nu am trecut niciodata. Prefer sa dau cu piciorul, decat sa se adune prea multe si sa dau cu cutitul rolling on the floor
Daca nu aveti copii si afaceri impreuna, fugi, ca e spre binele tau.

| VoidEternal a răspuns:

Suferă dacă ai de suferit, desparte-te de el dacă asta simți, dar răzbunarea nu o sa te ajute cu nimic. Suferința te purifică, răzbunarea te afundă mai tare in mizerie.

| alisa201921 explică (pentru VoidEternal):

Da. sper sa scap cumva de acest sentiment

| Lukasssz a răspuns:

Nu se poate trece peste infidelitate de regula.Doar din potrive materiale se poate trece!

| FreddieM a răspuns:

Flirtul eventual online, ok, se mai poate trece cu vederea, chiar dacă e destul de grav, dar infidelitatea nu, niciodată. Mereu m-ar bântui acel sentiment de frustrare și trădare.
De ce nu faci altfel, fii isteață si întoarce situația în favoarea ta, rămâneți împreuna dar în condițiile care le decizi tu. Și poți să-i ceri și luna de pe cer, va face pe draq în patru sa ți-o aducă, sau te va pierde.
Tu nu ai nimic de pierdut, oricum el este o epava în ochii tai, și pana la urma ori va deveni cățelușul tău ascultător, ori își ia talpasita, ca merita bastardul. Scuze de limbaj, dar tipul asta de persoane ma dezgusta.
Cheers

| Lupică27 a răspuns:

Daca e dobitoc ce rost mai are sa-ti bati capu? cu atat mai mult ca a facut-o cand iti era mai greu.

| alisa201921 explică (pentru Lupică27):

Da, dar aș vrea sufere așa cum sufăr eu acum … parcă simt o ură imensă, nu știu dacă mă înțelegeți

| Lupică27 a răspuns (pentru alisa201921):

De unde sti ca nu inteleg cum e sa fi tradat? am fost tradat de oamenii cu care imparteam o paine, am fost tradat de cel mai bun prieten, am fost tradat si barfit de rau de maica-mea, mai continui ca mai sunt? n-are rost.
Tu vrei sa ii faci rau in ce sens? Sfat decat sa faci ceva ce o sa regreti mai bine il ignori pe prost, asta e cea mai dulce razbunare, si ar trebui sa te concentrezi la ce o sa faci in continuare cu viata ta, nu poti bate pasul pe loc, o sa gasesti alt baiat, dar schimba si tu criteriile dupa care ii alegi, poate asa o sa gasesti pe cineva calumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta, dar trebuie sa treci peste. eu zic sa ti ocupi timpul cu orice poti tu, iesi pe afara, asculta muzica etc
Nu te razbuna in niciun fel, nu are rost asa ca mergi mai departe, fii tare si capul sus chiar daca e greu.

| alisa201921 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult de sfat happy încerc

| Miruna333 a răspuns:

Unii oameni spun ca trec peste, altii se mint pe ei insusi. Daca tu crezi ca asta este cea mai buna decizie pentru tine, incearca sa citesti pe net despre infidelitate, ce duce la asta, cum sa o intelegi mai bine si chestii de genul.
Eu personal as incheia relatia in secunda 2, nu m-ar interesa alte aspecte. Once a cheater, always a cheater. Clar persoana aia nu da vreun ban pe tine daca poate face acest lucru.

| alisa201921 explică (pentru Miruna333):

Da asta și mă gândesc să fac

| ValentinMihai78 a răspuns:

E un lucru știut și dovedit: cel ce iartă va fi întotdeauna considerat papă lapte și bun de înșelat în continuare!
Iar, dacă nu sunteți căsătoriți, de ce mai sunteți împreună?
Nu știi proverbul românesc: lupul își schimbă părul, dar năravul nu?
Asta e, nu ești prima, nu ești ultima înșelată, dar fi printre puținele care nu tolerează astfel de situații și rupe relația respectivă.
Pentru că vei ajunge din nou la un moment dat cu coarne în frunte, un fel de roată de rezervă!

| alisa201921 explică (pentru ValentinMihai78):

Suntem căsătoriți din păcate.

| Turbo223 a răspuns:

Ai aflat tu singura? Sau ti a spus el?

| alisa201921 explică (pentru Turbo223):

Singură. A șters tot dar am găsit în coșul de gunoi de la poze, pozele pe care și le trimeteau.

| Negoiu a răspuns (pentru alisa201921):

Dacă-l iubești îl ierți (părerea mea) cu condiția să o mai faca rar/deloc, eu sunt cam "trecut" prin viață și nu am întâlnit femeie/bărbat care, măcar din curiozitate, să nu și-o pună și cu altcineva. Poate și tu ai o parte de vină e ușor să bagi la divorț și posibil ulterior să dai de unul la fel. La serviciu am avut biroul între alte două și noaptea și nu numai ce fwutaiuri am mai auzit acolo mi se ridica părul în cap, doamne care păreau "inabordabile", "sfinte" nu vreau să vorbesc la ce se pretau! Tu hotărăsti cum e mai bine, e viața ta, știu cât e de greu simțindu-te înșelată, mințită, etc. e normal să simți ură! Numai bine îți doresc!

| Turbo223 a răspuns (pentru Negoiu):

Daca il iubeste il iarta si totusi putem zice ca daca el o iubea nu o insela

| Turbo223 a răspuns (pentru alisa201921):

Mai rau. Nu l cunosc, dar o sa suferi si daca ramai si daca stai.Depinde de tine cum gestionezi situatia. Daca nu l prindeai si acum te insela

| Cosmin3412 a răspuns:

Depinde de principiile tale. Unii pot trece peste asta fără probleme, alții nu accepta nici daca le tai capul. Deci tu esti cea care hotărăște. Pune in balanța totul si ia decizia care crezi tu ca e cea mai bună pentru tine/voi.

| alisa201921 explică (pentru Cosmin3412):

Eu am încercat să trec însă gândurile nu mă las în pace. Doar la asta mă gândesc, nu suport să-l mai văd, mă simt foarte trădată …

| Cosmin3412 a răspuns (pentru alisa201921):

Păi asta înseamnă că ai răspunsul. Sfaturile noastre nu te ajută cu nimic.
Oricum aici intervine si restul. Adică relația cum a fost inainte,ce este in ea, daca sunt copii la mijloc, daca sunt bunuri materiale, etc. Vârsta. Decizia e la tine, deja o știi.
Succes in continuare. Pt alte intrebari poti să-mi scrii direct.
Seara faina in continuare.

| alisa201921 explică (pentru Cosmin3412):

Copii și bunuri comune nu avem. Vă mulțumesc, o seară bună!

| iliiiinca a răspuns:

Nu cred ca cineva poate fi de acord cu faptul ca partnerul si-a bagat ce si-a bagat in altcineva, sau a vorbit sau a flirtat etc, iar dupa a venit acasa ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat. Nu conteaza casatorie sau nu, fii demna si respecta-te pe tine, nu te mintii frumos

| SpoiledBrat a răspuns:

Pai e vina ta ca nu ii oferi atenție și satisfacție și tot tu te plângi tipic femeilor

| Turbo223 a răspuns (pentru SpoiledBrat):

Femeia a zis ca se afla intr o perioada dificila din viata ei, daca tu te gandesti doar la nevoile tale inseamna ca esti imatur si narcisist. Sa nu uitam de generalizarea ta "tipic femeilor" laughing Bine ca dai vina pe ea dar tu nu cunosti situatia te ai trezit tu sa vorbesti, foarte inteligent.

| SpoiledBrat a răspuns (pentru Turbo223):

Cine ești tu apărătorul femeilor ultimil virginica?

| Turbo223 a răspuns (pentru SpoiledBrat):

Numa tu intelegi ce ai scris acolo big grin

| AntonIacobescu619 a răspuns:

Prima oara ramai insarcinata si dupa vezi daca se duce dupa lapte

| Iulianaiuli78 a răspuns:

Bună, depinde de el, mai vrea să fie cu tine?

| alisa201921 explică (pentru Iulianaiuli78):

Da, isi cere scuze dar mie imi e prea greu sa închid ochii la asta. Însă m-a rănit acum in perioada când am avut cea mai mare nevoie de el … nici parte de susținere din partea lui nu am avut, acum am înțeles ca alta a avut parte de atenție.

| ElenaRaducan a răspuns:

Peste asa ceva nu se trece.

| alisa201921 explică (pentru ElenaRaducan):

Și eu așa cred …. Din ce am văzut a fost și ceva intim acolo.

| ElenaRaducan a răspuns (pentru alisa201921):

Hotarat lucru peste asa ceva nu se trece. Nu mai pun la socoteala daca asta se intampla intr-o familie. De neinchipuit.