| anonim_4396 a întrebat:

Cum este menstruatia (culoare, cantitate, durata etc.) cand exista totusi o sarcina?
Am citit pe internet ca poate exista menstruatie peste sarcina.
Daca mi-a intarziat menstruatia o zi si cand mi-a venit sangele avea culoare rosu murdar, flux abundent este posibil sa fiu insarcinata sau care ar fi cauza?
Poate fii de la antibiotice daca i-au amoxicilina 4 zile?
Va multumesc pentru raspuns.

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

In primul rand, sangerarea peste sarcina nu este un fenomen frecvent, si poate fi ori extrem de scurta(citeva picaturi intr-o zi) fie prelungita pe mai multe zile, insa nu seamana cu o menstruatie obisnuita. Ce anume inseamna ca nu seamana cu o menstruatie obisnuita, este destul de dificil de explicat, deoarece menstruatia in sine nu arata la toata lumea la fel. Tu spui ca fluxul este abundent; sunt sanse foarte mici sa fii insarcinata. Fa-ti totusi un test ca sa fii linistita!

pa, pa.

3 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

In cazul unei sarcini mesntruatia tine o zi sau doua, cantitatea este redusa, iar culoarea este deschisa.
Nu cred sa fii insarcinata daca spui ca este un flux abundent, nu te speria, e normal sa fie asa atunci cand vine.
Totusi, ai avut contact sexual neprotejat in ultima luna?

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La fiecare fată/femei se manifestă diferit.
Singura care poate știi cu exactitate cantitatea, culoarea și fluxul este chiar ea, fata/femeia, și nimeni altcineva. Doctorul te întreabă cum și în ce fel iar în urma informațiilor primite și a controlului medical de specialitate poate pune un diagnostic diferențial și un tratament acolo unde se impune/intervenție chirurgicală ori manevre de microchirurgie.
În concluzie, tu ești singura care își cunoaște aceste aspecte ale intimității tale care se păstrează ori se modifică în timp. Orice modificare substanțială în conținut/cantitate/culoare indică o afecțiune/sarcină/sindrom/etc.
Întârzierea de o zi nu indică o sarcină chiar dacă culoarea este un pic modificată, poate fi luat în calcul antibioticul luat care nu numai că vindecă acolo unde este nevoie, el este circulant în tot organismul și pot apărea mici modificări care nu implică o supraveghere strictă medicală.
De asemenea acele menstre peste sarcină nu sunt suficient de concludente prin lipsa celorlalte semne de sarcină, cum sunt grețuri matinale, tensiunea în sâni care nu cedează în prezența ciclului menstrual, dureri de cap, irascibilitate, etc. dacă s-a instalat o sarcină (se poate opta pentru un test de sarcină) și revenim de unde am plecat, femeia este singura care în mod obligatoriu trebuie să se cunoască pe ea însăși și să fie capabilă să-și dea seama când corpul ei îi dă semnale că a intervenit o modificare, indiferent că este minoră sau majoră.
Antibioticele scad din eficacitatea pilulelor orale și atunci se impune suplimentarea cu încă o metodă contraceptivă (prezervativ).
Cu plăcere și cunoaște-te!
Pa, pa.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De obicei vine mai devreme sau mai tarziu cu cateva zile, este mai scurta si de culoare mai deschisa. Insa orice menstruatie cat de cat diferita, in prezenta unui contact sexual neprotejat, ridica posibilitatea unei false menstruatii pe sarcina.