| Georgiana55566 a întrebat:

Bună, cum pot sti daca sunt în perioada ovulaţiei?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca ai ciclul REGULAT poti sti, altfel nu.
Pentru femeile cu cilul neregulat, este imposibil de aflat ori calculat ovultia, perioada fertila sau urmatoarea menstra, fiind imposibil sa tii ceva care sa-ti arate ce fac hormonii din corpul tau.

Foloseste INTOTDEAUNA la sex PREZERVATIVUL si nu vei avea niciodata probleme sa ramai gravida.

| Madaxo97 a răspuns:

Depinde daca ai ciclu regulat sau nu, și la câte zile îți vine. De exemplu dacă îți vine la 28 zile, numeri 14 zile din prima zi de sângerare, dacă ai sângerat pe 1 iunie sa zicem, ziua ovulației va fi 14 iunie sau 15.
Perioada fertilă ia în calcul si durată de viață a spermatozoizilor, care pot trăi în vagin cam 3-5 zile, deci perioada fertilă va fi între 11-18 iunie. Exemplu: dacă faci sex neprotejat în data de 11 și ejaculează în vagin, sperma supraviețuiește în tine 3-5 zile, deci chiar dacă ovulezi pe 14, ovulul se întâlnește cu spermatozoizii supraviețuitori de pe 11 iunie și poate apărea sarcina.