| ozzyyy a întrebat:

cum sa incep.pana acum am facut dragoste cu iubitul meu doar protejat.cu prezervativ. dar as vrea sa incercam si fara.si el si eu vrem. dar nu stiu ce pastile port lua ca totusi nu vreau sa raman insarcinata.la medic nu ma pot duce ca doctorii o cunosc pe mama mea si nu as vrea ca ea sa afle. ce pastile, anticonceptionale as putea lua pentru a nu ramane insarcinata? dar fara prescriptia medicului.sa fie sigure va rog.

Răspuns Câştigător
| daniela_7403 a răspuns:

Asa ceva nu poti lua fara sa te duci la medic, cauta alt medic.contraceptibele se iau dupa ce dai analiza, te vede medicul, doar medicul poate sa-ti zica care te protejeaza cel mai bine, si mai ales ca cum inteleg pentru prima oara vrei sa iei pilule.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti lua anticonceptionale fara prescriptia ginecologului si fara supraveghere ginecologica atenta. Anticonceptionalele sunt preparate hormonale, cu reactii adverse si contraindicatii, nu le poti lua dupa ureche. Daca esti decisa sa nu te duci la ginecolog, trebuie sa folosesti prezervativ de fiecare data. Dar oricum, trebuie sa-ti faci consulturile ginecologice de rutina (unul la 6 luni), pe care nu le poti evita fie ca iei, fie ca nu iei contraceptive.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună. Anticoncepţionalele nu se iau după ureche. Trebuie să le prescrie, special pentru tine! Dacă iei ce auzi de la unul şi de la altul, vei avea probleme, ţi se va deregla menstruaţia, va ţine mai multe zile şi sigur nu vrei asta. Baftă!

pa, pa.

| albastrel a răspuns:

Hai mai. chiar toti medicii ginecologi o cunosc pe mama ta? nu este bine sa iei pastilele antoconceptionale fara sa fie prescrise de un doctor.bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| mosu_9772 a răspuns:

Eu iti propun sa incerci YASMIN sunt vreo 30-40 lei si scrie in prospect cum trebuie sa le iei stiu ca sunt sigure de la o amica de-a mea care foloseste demult asa ceva si nu a avut probleme pana acum sper ca team autat

| RobbyPh a răspuns:

Poti sa faci dar cand iubitului tau ii vine sa se obreasca repede laughing sa nu intre spergma duce ce o sterge cu vreun servetel puteti sa continuati big grin