| anonimmmm1876 a întrebat:

Bună, daca am luat anticoncepționalele la ora 19:00 pot lua vitamina C pastila de inghitit acum? este ora 22:26, va rog raspundeti rapid

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vitaminele Nu infleunteaza cu nimic anticonceptionalele.

Cele care reduc efectul anticonceptionalelor sunt antibioticele, si cand luati antibiotic folositi si prezervativul ca extra masura de siguranta ca se poate ramane gravida chiar daca iei anticonceptionale.

| Madaxo97 a răspuns:

Da, poți să iei absolut orice pastilă, vitamina sau supliment vrei tu, nu interacționează cu anticoncepționalele, ele își fac efectul în continuare. Poți citi prospectul și ai să vezi.

| 1onur a răspuns:

Nu cred ca este sănătosă pentru sănătate ta sa iei pastile una după alta îți poți face rău cu pastile nu te joc și nici cu sănătatea mai ales la ora asta noapte înainte de somn nu este bine sa consumi pastile.