| Stefi12466 a întrebat:

Buna, dacă am luat pastila de a doua zi pe 8 iulie iar acum, luni am avut un contact sexual neprotejat iar eu nu sunt sigură dacă și-a dat drumul în mine, el spunând ca nu și-a dat dat eu nu știu ce sa cred. Acum de două zile am niște sângerări și mă doare burta, eu cred ca mi-a venit a doua oară ciclu luna asta fiindcă mi s-a dereglat de la pastila. Voi face și un test peste câteva zile. Voi ce credeți?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastial de a doua zi este o "bomba hormonala" care "explodeaza un ovul feundat" dar si face ravagii in sistemul hromoanl al femeii, unde menstruatia, ovulatia nu vor ma fi normale pe o perioada de maxim 12 luni.
Cum o alta pastiala de a doua zi nu mai poti lua in viata ta, din cauza efectelor negative foarte puternice (putand declansa tumori si cancere), va trebuii ca toate partidele sexuale sa fie protejate cu prezervativ, fiindca poti ramane gravida oricand, deoarece ovulatia si menstruatia nu mai vin conform calendarului din cauza efectelor negative ale pastilei.

In ce privesc testele de sarcina, se pot afce corect DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, cu prima urina de dimineata, acre-i mai concetrata.