| Marbella188 a întrebat:

Daca azi e ultima zi de ciclu si el s-a terminat in mine exista sansa sa rămân gravida? Am ciclu la 28-30 zile

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul menstrual este de tipul regulat si in mod constant are lungimea de 28-30 de zile, in acel caz ovulatia se produce in una dintre cea de-a 14-a, 15-a sau a 16-a zi a ciclului respectiv. Astfel ca zilele apartinatoare perioadei fertile in astfel de cazuri se suprapun peste zilele situate in intervalul cuprins intre cea de a (9)10-a si a 17(18)-a zi a ciclului numarate incepand cu prima zi de menstruatie.
,, Daca azi e ultima zi de ciclu si el s-a terminat in mine exista sansa sa rămân gravida? Am ciclu la 28-30 zile''
Pe baza afirmatiei tale ca ziua de astazi (23.11) reprezinta ultima zi a menstruatiei, atunci cel mai probabil in acest moment esti in cea de-a 4-a, a 5-a sau a 6-a zi a ciclului menstrual, astfel ca in acest caz actul sexual neprotejat terminat cu ejacularea spermei in vagin, a fost intretinut cu cel putin 3-5 zile inainte de prima zi a viitoarei perioade fertile si cu circa minim 8-9 zile inainte de momentul in care va avea loc ovulatia. Fiindca reiese cat se poate de clar, de evident, ca actul sexual a fost intretinut intr-o zi care este situata la inceputul perioadei de infertilitate relativa a actualului ciclu menstrual, rezulta ca formarea sarcinii in acest moment este cu totul IMPOSIBILA. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| SkyPilot a răspuns:

Nimic nu poate fi afirmat cu certitudine, dar in cazul tau probabilitatea unei sarcini sunt foarte, foarte mici cu atat mai mult cu cat ai un CM de 28+ zile.