| Amanda78905 a întrebat:

Dacă fac testul de sarcina cu o săptămână înainte de a-mi veni problemele, iese testul ok?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Orice test facut inainte de 21 de zile dupa ultima partida de sex, este facut inutil si eronat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Rezultatul obtinut va fi in proportie de peste 90 -95% ERONAT, INCORECT, GRESIT.
Pentru a obtine un rezultat VALID, VALABIL si CORECT in proportie de peste 98-99%, testul de sarcina se face dupa ce au trecut 21 de zile fat de data OVULATIEI (daca este cunoscuta) sau fata de data la care a avut loc ultimul sex neprotejat.
Rezultatul oricarui test de sarcina, chiar si al celui mai super-mega-extra-hiper sensibil tester, este 100% GRESIT, ERONAT, INCORECT daca este facut inainte de a trece MINIM 13-14 zile de la ovulatie/incident. Daca testul de sarcina este facut :
-- In a 14-a zi de dupa ovulatie, incident rezultatul obtinut este corect intre 2 - 8%
-- In a 15-a zi de dupa ovulatie/incident rezultatul obtinut este corect intre 10 -15%
-- In a 16-a zi de dupa ovulatie/incident rezultatul obtinut este corect intre 20 - 30%
-- In a 17-a zi de dupa ovulatie/incident rezultatul obtinut este corect intre 35 - 50%
-- In a 18-a zi de dupa ovulatie incident rezultatul obtinut este corect intre 55 - 75%
-- In a 19-a zi de dupa ovulatie/incident rezultatul obtinut este corect intre 80 - 90%
-- In a 20-a zi de dupa ovulatie/incident rezultatul obtinut este corect intre 90 - 95%
-- In a 21-a zi de dupa ovulatie/incident rezultatul obtinut este corect intre 97 - 99%
Este stabilit stiintific ca numai rezultatul testului care este facut in a 28-a zi de dupa ovulatie sau incident este 100% corect.
Presupun ca ai inteles ca este ABSOLUT INUTIL sa iti faci testul de sarcina inainte de a trece MINIM 14-15 zile
In perioada de 14-15 zile DUPA INCIDENT testul de sarcina pe baza analizei de sange, beta-hCG efectuat in laboratorul de analize medicale are o corectitudine de peste 85-90% si este corect 98-99% in a 18-a zi de dupa incident.
Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

Dacă au trecut 21 de zile. Atunci îl faci.

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina vor exista mereu, daca o faceti neprotejat!
Sfat : Folosiți prezervativul pe viitor, corect, și de fiecare data!

| Anonimfath555 a răspuns:

Nu, testul de sarcină se face după 21 de zile de la întârzierea menstruatiei pentru a arăta un răspuns corect