| Denisaaa2000 a întrebat:

Daca in perioada fertila am avut acte sexuale protejate, fara incidente notabile, dar menstratia mi-a întârziat o zi, sunt sanse sa fi rămas însărcinată din neatentie? Gen lichidul de inaintea ejaculării ramas pe degete. nu stiu?

De 3-4 zile am.simptomele normale care imi apar înainte de menstruație, dar nu mi-a venit încă... si mă îngrijorează aceasta întârziere...

Ati mai patit asta? Credeti ca e cazul sa mă îngrijorez?

2 răspunsuri:
| Denisaaa2000 explică:

Mentionez ca perioada fertila a fost cam in perioada 23-24 mai si ciclul meu durează cam 30-33 zile de obicei

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Denisaaa2000):

PERIOADA FERTILA reprezinta un INTERVAL de circa 5-8 zile in cadrul ciclului menstrual. In cazul unui ciclu care in mod constant are lungimea in jur de 30-33 zile, zilele PERIOADEI FERTILE se suprapun peste intervalul cuprins intre cea de a 12-a si a 20-a zi a ciclului numarate fata de prima zi a ultimei menstruatii, fiindca in cazul tau ovulatia se poate produce in una din a 16, 17, 18, 19-a zi a ciclului.
De asemenea trebuie sa afli si sa stii, ca si in cazul celui mai bine reglat ciclu menstrual in care de regula abaterea NU depaseste +/-1 zi fata de data de pornire a menstruatiei reiesita din calcul, uneori pot sa existe mici dereglari de +/- 2-3 zile din cauza unor dereglari de moment a activitatii hormonale.
Iar in cazul tau (particular) fiindca momentul/ziua de pornite a menstruatiei se incadreaza intr-o marja de +/- 4 zile, efectiv NU se poate aprecia daca menstruatia a intarziat sau nu... cu 1 zi. Fata de care lungime a ciclului ai calculat intarzierea? fata de 30, de 31, de 32 sau de 33 de zile?