| ☣ JoHNnY ☣ a întrebat:

daca testul de sarcina se face dupa 14 zile rezultatul mai este exact?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E mult prea repede, rezultatul este cel mult 30% exact. Testul de sarcina trebuie facut dupa minim 21 de zile de la contactul sexual, daca se foloseste prima urina de dimineata sau la minim 24 de zile daca se foloseste urina de peste zi. Cu cat se face mai tarziu (la interval mai mare de la contactul sexual), cu atat este mai exact.

| IloveME a răspuns:

Chiar foarte exact!

| ☣ JoHNnY ☣ explică:

Adica daca se face dupa 2 luni de la contacutul sexual neproteja mai este exact rezultatul?

| ☣ JoHNnY ☣ explică:

Bine mersi mult

| smarttie a răspuns:

Da mai este exact, de fapt chiar este recomandat sa il faci dupa 14 zile pentru o mai buna exactitate.

| smarttie a răspuns:

Da normal ca mai este exact, avand in vedere ca : daca esti insarcinata poti sa faci si in luna a 9 ca tot pozitiv iese, si viceversa daca nu esti insarcinata iese negativ...intervalul este bine sa fie cat mai mare, asa cum a zis cineva de 21-30 de zile pentru ca riscul unei greseli este scazut.

| siMISS a răspuns:

Cam asa sta treaba cu testele de sarcina: daca rezultatul este NEGATIV exista sanse sa fie totusi gravida si trebuie repetat testul de mai multe ori, daca rezultatul este POZITIV atunci e CLAR SI SIGUR insarcinata!