| raluca_2332 a întrebat:

Dau FUNDA la raspunsul care ma ajuta cel mai mult!
Acum cateva saptamani m-am dus sa cumpar paine.Cand ma intorc era unul in scara care astepta.Ma urc eu in lift si deschide ala usa si ma intreaba daca nu vreau sa mai stau putin apropiindu-se de mine si incercand sa ma pipaie.Atunci am tipat si i-am trantit usa in nas. A inchis usa si am pornit cu liftul repede sus.De atunci mi-e frica sa mai ies afara sau sa ma mai duc la cumparaturi sau la liceu.Simt mereu ca ma urmareste cineva.Inainte treceam pe langa oameni stateam si pana la 10 afara nu imi era frica de nimic dar acum cand trec pe langa un om imi vine sa o iau la fuga de frica:-s Ce pot sa fac ca sa trec peste aceasta trauma si sa nu ma mai gandesc la ce era sa se intample si sa fiu iar ca inainte.Precizez ca nu i-am zis mamei nimic de ce s-a intamplat, deoare imi era frica ca o sa spuna ca am innebunit sau nu o sa ma mai lase nici afara nici nimic, singurele la care le-am zis sunt 4 fete cu care ma inteleg enorm de bine, imi sunt ca niste surori.Va rog mult de tot nu mai pot trai cu teama asta in mine de exemplu acum sunt singura acasa si parca simt ca intra cineva peste mine in casacryingVa rog eu mult vreau raspunsuri serioase:*

Răspuns Câştigător
| Only4you a răspuns:

Din cate observ, toata situatia a devenit o trauma pentru tine.Cateva sfaturi:
-Nu mai iesi afara decat insotita deoarece fiind insotita nu va avea tupeul sa se ia de tine si chiar daca se ia celelalte persoane pot anunta pe cineva, chiar si politia
-Daca sa i spui mamei tale sau nu este alegerea ta, daca tu stii ca te intelege, ea va cauta o metoda, se va gandi la ceva, cum sa te ajute.
-Daca problema persista, du`te la cel mai apropiat sediu al politiei si spune`le ce ti se intampla, astel ei vor putea lua masurile necesare
-Gandeste`te bine cum arata respectivul, ce culoare avea l ochi, l par, cam ce varsta avea, daca poti fa`i si un portret si pune`l undeva deoparte, ca poate, la un moment dat te va ajuta intr-un fel sau altul
-Daca te intalnesti cu el pe strada si esti singura, ori tipi pana te aude cineva, ori o iei la fuga ori ii spui asa: Deja am anuntat politia, stie totul despre tine, ti-am facut si un portret -robot si daca mi se intampla ceva tu vei fi principalul suspect.
-Pentru o vreme nu mai iesi seara, cand se intuneca pe afara,, deoarece este iarna, si iarna se intuneca f repede (mai bine sa eviti cat poti pericolul)
-Ziua nu are tupeu sa se ia cineva de tine daca esti insotita asa ca stai linistita
-Nu lasa asta sa te afecteze, si nu te mai gandi mult pentru ca dupa aceea o sa traiesti cu o trauma toata viata si nu este cazul
-Evita sa te imbraci provocator,(sexy) si evita oameni care ti se par tie dubiosi sau misteriosi,, priveste`i in ochii si daca in acel moment simti o teama evita`i.
Ai grije de tine si totul va fi bine (pana la urma totul depinde de tine) te `am pupat:*

14 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Deci practic s-a apropiat un om de tine.
Din ce înţeleg putea la fel de bine să spună "nu vrei să mai stai puţin happy " şi zâmbind încercând să intre şi el în lift.
Bă ce lume paranoică!
Am mai urcat o dată cu o fătucă în lift şi nu ştiam de ce tremura aia ca varga. Acu' măcar m-au învăţat locatarii.
Vrei să te porţi frumos cu omu' şi te tratează ca curu'!
Vrei un răspuns serios: Maturizează-te!

| Cypronge a răspuns:

Buna Mihaela
Sunt persoane ciudate in aceasta lume si, uni fac lucruri stupide, dar aceste persoane reperezinta doar un procentaj foarte mic al populatiei, asa ca trebuie sa te treci peste teama asta a ta pentru ca nu e complet justificata nu trebuie sa fi chiar asa sensibila.
Spui ca esti la liceu, atuncea in liceu la tine trebuie sa fie un consilier specializat in problemele de natura psihologice a elevilor, si de asemenea el este obligat sa pastreze confidentialitatea discutilor voastre. Du-te si vb cu consilerul liceului, sunt convins ca discutand cu o persoana specializata in probleme de natura asta iti va fi mai usor sa treci peste.

| cryssa a răspuns:

Awww doamne:|
cat de oribil:(
oricum, mi s-au intamplat si mie chestii de-astea:-j
intr-o zi am fost la piscina si s-a asezat langa mine si prietena mea un tip care a inceput sa o pipaie:|. absolut oribilx_x
si noua ne era frica sa iesim din casa, dar am trecut peste...

| Inoue a răspuns:

Bună! Si eu am avut o fobie de genul ăsta acum 2 ani.Simteam mereu că e cineva in spatele meu, că cineva mă priveste non-stop.Fiecare are cate o fobie.Si mie mi-a fost teamă sa ii spun mamei, dar nu mai puteam continua asa.In cele din urmă mi-am făcut curaj si i-am spus ce mă ingrozeste.Nu mi-a spus nimic, m-a lăsat sa-mi continui activitatile, dar am mers cu ea la pshihilog.Am mers cam la vreo 8-9 sedinte, după aceea nu am mai avut nevoie.Plus ca asa mi-am infrant teama de intuneric.In concluzie, spune-i mamei tale ce problemă ai. Ea te intelege cel mai bine si te poate ajuta! Mult succes!

| andrei a răspuns:

O sa treaca cu timpul si ai nevoie de o figura masculina inc are ai incerdere:d

| Xonia a răspuns:

Crede-ma, am patit-o si eu.Numai ca pe scari.
Sunt aproape 2 ani de atunci.Acum de fiecare data cand plec stau cu telefonul in mana daca e ceva sa sun repede pe cinevahappy.
Mi sa mai intamplat sa vin seara acasa de la scoala si sa fie cineva in scara si i-am sunat pe ai mei sa vina sa ma ia de jos.
Nici eu nu am spus la nimeni ce s-a intamplat.
Atunci cateva zile cand era sa plec undeva stateam cu telefonul in mana si alergam repede pana jos.Cand era cineva suspect la lift mai bine urc pe scari sau astept pana urca el.

| Bianca_2742 a răspuns:

Cel mai bine spune-i mamei tale. Ea poate sa gaseasca o solutie buna pentru tine.

| cccristi a răspuns:

Pai cred ca este de cel mai indicat sa te duci i sa le spui parintilor, dar daca nu vrei ar trebui sa mergi doar prin locuri circulate, si frica ca te urmareste cineva este normala in astfel de situatii, de cele mai multe ori mintea iti joaca feste, ar trebui sa mergi la psiholog, poate crezi ca daca mergi la psiholog esti nebuna, dar nu, am avut o prietena intr'o situatie asemanatoare si ea a mers, acum este mult mai bine, PS:este f posibil sa fi fost doar in locul nepotrivit in momentul nepotrivit, daca nu erai u era altcineva, probabil nu il mai vedea pe acel idivid, sper ca te'am ajutat

| roxydulkica a răspuns:

Dai ai psiholog in liceu ar fi bine sa te duci la el. Daca nu spune-i mamei tale sa te duca la un cabinet de psihologie ca sa te ajute sa treci peste aceasta trauma. Fara ajutor specializat sa stii ca nu poti sa treci peste astfel de traume!

| Diana_6668 a răspuns:

Deci in primul rand, spune-le parintilor, cel putin mamei. Spune-i cat mai repede! Numai ea te poate ajuta, nu pritenele.prietenele te lasa la greu, dar mama nicicand!

| viorelutza a răspuns:

Trebuie sa gandesti pozitiv, sa nu te gandesti mereu ca cineva te urmareste, in primul rand tu trebuie sa te ajuti, sa-ti dai putere sa treci peste asta, trebuie sa fii curajoasa.Succes:*

| Melinda_8816 a răspuns:

Spune-i mamei tale, nu te va crede nebuna, crede-ma. explica-i tot ce s-a intamplat, iti va fi de ajutor.

| IoanaAndrei a răspuns:

Prima data, ia-ti un spray paralizant (gasesti cu 15-20 de lei). Nu e neaparat sa-l folosesti (sa speram ca n-o sa mai ai nevoie), dar iti va conferi un avantaj psihologic si te va face sa iti fie mai putin frica.
A doua oara, obisnuieste-te cu ideea ca poti sa faci orice daca te-a atins (e. g. daca ai un pix, poti sa i-l bagi in ochi - foloseste-te de orice ai la indemana, un eventual atacator nu s-ar astepta; e legitima aparare si e dreptul tau). Din nou, sa speram ca nu va fi nevoie sa faci nimic de genul, dar daca te obisnuiesi cu gandul ca e ok sa o faci daca e nevoie o sa-ti dea mai multa incredere in tine.
In ultimul rand (sau poate in primul), vorbeste cu un psiholog (stiu, au mai zis si altii), ca sa te ajute sa scapi de frica. Frica e buna, dar doar uneori, si nu aia care te face sa ingheti, ci aia care te face sa actionezi.

| 321PaulinA123 a răspuns:

Mergi afara cu prieteni nici o data singura ca sa fi precauta, cand tie frica spune in minte ca nu tie frica (lucreaza imaginatia si iti provoaca frica)nu te uita nici o data daca simti ca tie frica dar nu uita sa stai cu urechile ciulite nu sti ce se mai intampla si cu timpul o sa dispara fricahappy