| hamayukoo a întrebat:

Buna! De 4 zile iau anticonceptionale, e prima data in viata mea cand iau.Am o relatie cu un baiat de 5 ani, eu avand 18 ani.Cand am inceput sa iau anticonceptionale, prescrise de medicul ginecolog, am luat in prima zi de menstruatie.Ieri mi s-a terminat menstruatia, aceasta e mereu regulata tinand mereu 3-4 zile maxim.Cand a fost prima zi de menstruatie si am luat prima pastila, am avut contact sexual neprotejat iar in a 2 a zi la fel insa cu ejaculare inauntru.Menstruatia trebuia sa se termine ieri adica sa mai curga picaturi mici, insa inca imi mai curge ciclul si astazi, insa nu mult si nu foarte rosu ca atunci cand a inceput menstruatia.Ca anticonceptionale iau midiana si le iau la aceeasi ora mereu.De ce inca imi curge sange?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Datorita dereglarilor hormonale datorate anticonceptionalelor, mergi la medicul care ti le-a recomandat, trebuie luate mereu anticonceptionalele asa cum ti a spus medicul, nu ai voie sa intrerupi de una singura tratamentul fara avizul medicului, daca el i ti spune de maine numai i ei anticonceptionale asa vei face, dar trebuie sa mergi inapoi la el sa te consulte, iar sexul il face ti protejat cu prezervativ sau fara? Deoarece unii dintre voi numai prostii fac, iar apoi cauta solutia aici.

| hamayukoo explică (pentru CristiDinBucuresti):

Le am luat mereu, fara intrerupere, la aceeasi ora, le iau de 6 zile

| Violleta2022 a răspuns:

Daca medicul ginecolog iti prescria anticonceptionale trebuia sa-ti spuna ca nu esti protejata in primele 2 saptamani de sarcina, fiindca pastilele nu functioenaza inca.

Anticonceptionalele contin anumiti hormoni care produc modificari in corpul tau, iar daca aceste anticonceptionale au fost luate fara analize hormonale facute inainte de medic, inseaman ca nu sunt compatibile cu corpul tau si atunci pot produce hemoragii, noduli, chisturi sau chiar tumori.

| hamayukoo explică (pentru Violleta2022):

Am specificat totul in descriere.Cititi cu atentie si nu e adevarat ca nu esti protejat in primele 2 saptamani

| Violleta2022 a răspuns (pentru hamayukoo):

Evident ca nu ai citit prospectul si nici nu ai auzit ce ti-a spus medicul, fiindca ai facut sex a doua zi dupa ce ai inceput pastilele, cand protectia incepe dupa 10-12 zile.
Ma rog, daca tu stii mai bine, de ce vii sa ne mai intrebi pe noi?