| BloodMoon a întrebat:

De 4 zile m-am despartit de prietenul meu...si as vrea sa vada ca imi e mai bine fara el nu sa creada ca fara el nu rezist si nu stiu cum sa fac astasadputeti sa-mi spuneti niste sfaturi va rog! ofer fundita

2 răspunsuri:
| CMaria21 a răspuns:

Reinventeaza-te!
Acum – ca ai renascut – e timpul sa incerci o transformare mai mult sau mai putin radicala asupra ta. Ai reusit deja o transformare a aspectului exterior, dar nu te vei opri aici. Vei incerca sa scapi de unele mici obiceiuri rele (sedentarismul, indopatul cu dulciuri, prea mult timp pierdut la calculator sau vorbind la telefon etc.) si sa incepi sa iti cultivi cateva obiceiuri sanatoase (preocuparea pentru silueta si eventual tinerea unei diete, forma fizica buna, practicarea unui nou sport, lectura, plimbarile in aer liber, invatarea unui nou instrument, a unei limbi straine, pictura etc). Sunt doar cateva sugestii, posibilitatile sunt nenumarate, in functie de preferinte si inclinatii… s-ar putea sa iti gasesti o noua pasiune, trebuie doar sa incerci… Cultivarea unor obiceiuri sanatoase, care cu timpul sa devina deprinderi inseamna un pas urias inainte… Incepe sa lucrezi asupra ta, iesi din starea de lene si pasivitate! Incearca sa devii o persoana noua, mai dinamica, mai vesela, mai plina de viata! Activitatea intensa te va face sa simti ca traiesti, ca respiri viata prin toti porii…
Iesi din nou in lume!
Din momentul in care ai inceput sa te reinventezi, te indrepti deja cu pasi mici spre ideea unei noi relatii… Va mai trece ceva timp pana te vei simti pregatita sa-ti deschizi inima catre altcineva, dar – cu fiecare zi in care faci ceva pentru dezvoltarea ta personala - te apropii de acel moment… care trebuie sa te gasesca in forma maxima!

Ai ajuns in faza in care esti pregatita sa socializezi si sa-ti extinzi cercul de cunoscuti. Sa iesi pe piată – cum se spune. Poti sa te inscrii intr-o retea de socializare (gen facebook) daca nu ai facut-o pana acum, sau poti sa-ti faci un blog in care sa iti exprimi idei, trairi, opinii, tot ce-ti trece prin minte… Poti flirta cu necunoscuti pe mess, daca ti se pare amuzant, ca sa te antrenezi pentru intalnirile viitoare… Spune-ti tot timpul ca esti o persoana pe care oricine si-ar dori-o ca partenera…

Inscrie-te la cursuri de instruire intr-un domeniu care te intereseaza, ia-ti abonament la sala si apuca-te de fitness daca nu ai facut-o pana acum, inscrie-te la diverse cursuri de dezvoltare personala… Pe langa faptul ca te vei initia in domenii care te intereseaza, iti vei crea oportunitati de a-ti face noi prieteni, printre care e posibil sa il intalnesti pe el, viitorul prince charming. Poate ca nu va fi neaparat ceea ce-ti doreai, poate ca va fi doar o relatie de tranzitie, dar stii cum se spune: "cui pe cui se scoate". Cert e ca amintirile alea dureroase legate de "raposatul" se vor estompa si iti vei indrepta atentia asupra celui de langa tine.

| neutrino a răspuns:

Tu insuti trebuie sa te ajuti si trebuie sa crezi ca sfarsitul unei relatii este ceva normal, nu trebuie sa o iei ca si o tragedie. Nici nu trebuie sa te intereseze acum parerea lui, ci numai hotararea ta de a merge pe alt drum, fara el.