| Alina344 a întrebat:

Buna!
De câteva luni bune caut o rezolvare in relația mea. Am o relație de aproape un an urmează sa facem, la început era totul bine și frumos dar de ceva timp iubitul meu are probleme cu nervi. Ma înjura, jignește, mi-a spus ca o sa ma bata daca îl mai enervez. Nu pot vorbi cu nimeni astea și as vrea sa ma descarc și sa fac in asa fel sa imi fie bine și pentru mine.
Ma simt umilita și neapreciata, nici o femeie nu ar merita asta, căci daca accepți înjurături o sa vina și bataia. Dar nu pot sa ma despart de el, îl iubesc foarte mult, e primul băiat din viața mea.
Ce as putea face? L-am iertat de atâtea ori…încât simt ca nu mai pot

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, asta trebuie urgent sa faci sa te desparti, ca de la jignire pana la bătaie numai este decît un pas, el bea? Sau de ce zice ca il enervezi? Are serviciu sau doar tu muncesti, sau tu nu ai si el aduce banii, sunt multe certuri in familie datorita banilor lipsei lor mai exact, el de ce i ti spune ca il enervezi? Ce faci tu mai exact de il enervezi? Ce varste ave ti voi tu si el? Tu il iubesti dar el s-a saturat de tine, a primit ceea ce si a dorit adica relatiile sexuale, acum nu il mai interesezi tu ca om, clar are pe alta sau pe altele, daca tii la viata ta desparte te fara regrete de asemenea om.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Eu o sa-ti spun mai jos parerea mea, cum vad eu lucrurile in general cand vine vorba de o relatie.
Intr-o relatie trebuie sa existe incredere, loialitate, respect si comunicare. Toate depind una de alta, parerea mea. Adica ar trebui sa existe toate cele 4 trasaturi intr-o relatie.
Nu te respecta. Se gandeste sa ridice mana la tine. O persoana buna, respectuasa, cu valori nu ar face/zice ceea ce el a zis/facut.
Eu cred ca ar trebui sa te separi de el.
Eu consider ca cand exista iubire nu faci persoana de langa tine sa sufere, parerea mea. Adica ma gandesc ca a observat macar o data ca nu te simti bine si ar fi trebuit macar sa incerce sa isi schimbe atitudinea fata de tine. Gandeste-te la sanatatea ta fizica cat si psihica. Trebuie sa te simti bine cand esti intr-o relatie.
Mai bine singura fiind realmente singura, decat singura in doi cu o persoana care nu te respecta, te jigneste, te ameninta, te umileste etc.
Gandeste-te ca daca te separi de el suferinta va fi temporara, insa daca vei continua sa ai o relatie cu el suferinta va fi mereu.
Ce alegi? Sa suferi o perioada scurta despartindu-te sau sa suferi mereu langa el, o persoana care nu te apreciaza?

| ywar a răspuns:

Pune stop. unde nu este respect, nu este vorba despre nicio relatie. E o dependenta si o "iubire fata de agresor".

| VoidEternal a răspuns:

Nu am avut si nu voi avea niciodata respect pentru un om care nu e in stare sa-si expuna un punct de vedere sau sa comunice fara sa injure si sa jigneasca. Nici nu mai zic de violenta.

Nici tu nu ar trebui sa ai. E primul baiat din viata ta. So what? Cate persoane raman cu primul iubit/iubita? Asta nu inseamna mare lucru.

| Rux04 a răspuns:

Bună. Te sfătuiesc să te desparți de el! Clar urmează să te bată dacă te-a amenințat. Nu te iubește.

| Hypefox a răspuns:

Daca instinctul iti spune sa pui stop. Fă-o!
Nu te oprește nimic. Atunci cand ai deja sentimentele ca nu esti apreciata si nu te merita si toate acestea, înseamnă ca asa este. Asa ca cu toata iubire ce o ai, pui stop.
Iar daca pui stop si el se întoarce si se schimba pentru ca isi da seama ce pierde, situația se reglementează de la sine.
Daca nu se întoarce si nici nu ii pasa ca pui tu stop, inseamna ca nu te-a iubit de la inceput. Sau poate doar la inceput si nimic altceva. Ca tot zici ca e primul baiat, inseamna ca cu el ai si inceput anumite chestii intime. O data ce te respecta si aprecia, nu se ajungea la asa situație mai ales ca erai inocenta si fata mare de la început (adica trebuia sa isi dea seama ca are o raritate langa el). E posibil ca nu ai experienta la băieți si nu puteai sa iti dai seama daca e pe bune un băiat serios. Dar in cazul asta, fugi cat de repede poti ca o sa se ajunga sa dea cu palma si nu e bine.
Si ca să-ți dau mai multa încredere, am stat cu un băiat 2 ani de zile, tot asa, era primul băiat cu care o si facusem, un an a mers bine si al 2lea an am stat cu el fiindca am încercat sa l schimb cum era o data caci tot asa, nu dadea 2 bani pe mine, nu ma aprecia si toate acestea si din iubire am mai ramas ca sa rezolv situația (mentionez ca simteam ca nu eram apreciata deja dupa ce facusem primul an de relatie). Si pana la urma cu toata iubirea aia, am pus stop si daca faceam asta cu un an inainte, fara sa mai stau un an să-l schimb, era si mai bine, adica instinctul meu deja ma anunțase cu un an înainte dar n am ascultat. Iar acum sunt cu cineva care ma face sa ma simt prințesă si cea mai perfecta. Deci nu te rezuma la baiatul asta. Si menționez (baiat) caci nu e bărbat. Si zic despre asta caci la momentul actual am învățat aceasta diferența prin faptul a ceea ce am trait cu ăla 2 ani si ceea ce traiesc acum. In cateva luni am trăit niste momente cu acest "barbat" si am simțit ca trăiesc si simt asta ca niciodată si in acei 2 ani nu am simțit macar o data asa ceva cu acel "baiat". Deci asta inseamna ca in prezent nu esti cu cine trebuie si sa nu-ți fie frica sa o iei de la capat cu altcineva. Locul tau nu e acolo si iubirea aia poți sa o stingi daca vrei. Dar trebuie sa vrei mai ales.