| CriCri04 a întrebat:

de ceva timp am o despartire continua cu prietenul meu. acum as putea sa zic ca s-a terminat. dar dupa 3 ani de relatie nu pot trece peste. multi spun ca in timp va trece. au trecut aproape 2 luni si eu inca plang cand imi aduc aminte de el sau absolut orice fac nu mi-l pot scoate din minte. credeti-ma ca nu stiu ce sa mai fac. am incercat de la ascuns lucrurile de la el pana la iesit cu prietenii, am incercat sa ies si cu alti baieti, mi-am cautat orice alta activitate dar nu merge. mai ales seara cand ma bag in pat simt ca pierd orice control care l-am avut pana atunci asupra sentimentelor mele si incep sa plang si nu ma pot opri.
multi spun ca sa trec peste pentru ca am bacu' acus si nu am timp de prostii. dar nu pot! nu merge sa mi-l scot din cap. ce sa mai fac?sad
dau funda la cel mai bun raspuns.

8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu poti uita trei ani in doua luni!
De fapt,nu-i vei uita intreaga viata,dar problema ta este cum sa poti supravietui cu amintirile astea...
Si eu iti spun ca se poate.
Daca in vara ai bacalaureatul,apuca-te de invatat serios,orice clipa pierduta,este in defavoarea ta.
Daca vrei,este chiar o sansa grozava ca nimic nu te poate tulbura acum,din concentrarea de care ai nevoie.
Trebuie sa iti formezi obiceiul sa alungi gandurile la el si la fosta voastra relatie,cu incapatanare!
Si invatand,poti uita,altceva te va preocupa!
Refuza sa asculti muzica trista, care iti aduce aminte de el sau de starea ta de proaspat despartita,iesi la patinaj sau schi,mergi la plimbare pe la magazine si planuieste-ti noua ta tinuta de primavara,nu sta sa plangi seara de seara cu nasul in perna,ca te imbolnavesti.
Nu il vei aduce inapoi,oricat ai suferi,dar te tii pe tine blocata intr-o stare toxica de suferinta si-ti faci un enorm rau!
Efectiv iti refuzi revenirea la o viata normala,nu fericita,dar macar fiziologica si intarzii sansa ta la o noua bucurie,la o noua dragoste,la o noua fericire.
Timpul isi va face datoria,sa stii,dar daca nu-l ajuti,vor trece ani si tu vei suferi la fel, nu mai insista in suferinta ta, umple-ti mintea mereu cu altceva si alunga ca pe un gand suparator orice amintire.
Rana se va inchide, sa fii sigura.
Dar cat de repede, depinde numai de tine si pofta ta de viata!

| Ririru a răspuns:

Stiu exact ce simti, am trecut si eu prin asa ceva si pot sa spun ca si acum trec.
Incearca sa nu te mai gandesti, pune pret mai mult pe lucrurile rele care ti s-au intamplat cu el, arunca tot de la el, evita-l, iesi cu prieteni si diversi baieti chiar daca asta nu da roade inca, gaseste-ti o ocupatie care sa-ti faca placere, citeste carti, fa-ti curat in camera, gateste, urmareste seriale si filme din care ai ceva de invatat sau doar te amuzi si citeste articole despre increderea in sine si trecerea peste o despartire.
Sper ca te-am ajutat, multa bafta!

| shadow72 a răspuns:

Nu o sa primesti un "cel mai bun raspuns"...trebuie sa gasesti o activitate si sa consumi timpul facand ceva...cum ai bacul ai putea sa te retragi in invatat
nu vei uita in veci o relatie de 3 ani insa ranise se vindeca usor intimp
mie mi-a spus un tovaras filozof beat ca inima este un muschi iar daca nu il antrenam trecand peste situatii grele nu va deveni niciodata puternica

| CriCri04 explică (pentru shadow72):

Pai si ce sa fac sa nu mai sufar? adica am incercat multe chestii. cu invatatul nu prea merge. ma apuca melancolia ca invatam impreuna si incep sa plang. nu prea merge.

| sofisis a răspuns:

Pleaca o saptamana cu prieteni undeva intr-o vacanta.
Sau apuca-te de un sport (dansuri de ex)
Ideea e ca nu exista vreo pastila minune pe care sa o iei si gata, trece ca o durere de cap.
Nu ai ce sa faci decat sa incerci sa iti ocupi mintea cu orice altceva.
Socializeaza cu cat mai multe persoane si sa stii ca de cele mai multe ori. cui pe cui se scoate.
Trebuie sa fii constienta ca nu e ultima relatie care se va termina din viata ta si nu iti permiti luxul sa pierzi cateva luni sau chiar ani plangand si lamentand trecutul.
Viata e scurta si frumoasa si cand copilul tau te va intreba cum sa treaca peste o despartire trebuie sa ii spui (si sa fie adevarat) ca e ceva trecator si ca nu face nimic altceva decat sa te intareasca.

| Hαppiηеss a răspuns:

Nu exista un lucru pe care trebuie sa il faci si gata nu mai suferi.
E normal sa fie asa cand ai petrecut niste ani cu o persoana pentru care ai investit niste sentimente.
Trebuie doar sa iti ocupi timpul cu lucruri care te fac fericita iar timpul iti va vindeca ranile, asta e si ideea ai nevoie de timp.
Stiu ca e dureros, poate ca fiecare dintre noi am trecut prin asta dar daca n-ai fi suferit inseamna ca nu ti-ar fi pasat.
Mult noroc!

| Everithyng1922 a răspuns:

Buna, din nefericire doar
timpul iti poate rezolva problemele...
Acum orice ai face il vezi doar pe el, peste tot.
Nu exista un raspuns care sa te ajute in acest moment, din pacate. Pot doar sa-ti spun sa fi tare...astfel de experiente te vor ajuta sa devi mai puternica pe viitor. Poate nu ti se pare drept, dar uneori astfel de lcruri trebuie sa se intample pentru a putea vedea lucrurile mai clar.
Mult Noroc! happy

| ILoveYou26 a răspuns:

Mie mi-a luat sa trec peste despartire 8 luni. Si mi-a fost destul de greu, deoarece nimeni nu ma putea intelege, toata lumea credea ca sunt obsedata de "trecut".Dar acea lume nu stia cum e sa iubesti, si sa se termine totul, sa-ti ramana un gol in suflet.Nu putea sa ma inteleaga cat de greu imi era deoarece nu trecuse prin ce am trecut eu.
Si asa a trebuit sa ma incurajez singura, si sa am speranta ca odata si odata voi uita, si voi putea trece peste.
Oricat incercam sa imi ocup timpul, sa ies sa ma distrez, venea seara care ma facea sa-mi aduc aminte de el.
Dar timpul parca nu trecea si aveam impresia ca el poate fi fericit langa altcineva, dar eu nu pot. Timpul pentru mine statea pe loc deoarece nu se schimba nimic.
Incercasem sa stau si cu altcineva dar nimeni nu ii putea lua locul.Asa ca ramaneam tot singura.
Nu am uitat de el, dar durerea din suflet "s-a vindecat".
Cum se spune "timpul le vindeca pe toate". Oricat am incerca noi sa uitam nu putem, si nici nu vom uita vreodata.Doar invatam sa acceptam lucrurile asa cum sunt, si sa ne obisnuim sa traim fara persoana pe care o voiam.
Acum am trecut peste acea perioada, si am incercat sa stau cu altcineva cu toate ca la inceput mi-a fost greu sa ma atasez de acea persoana, dar acum il iubesc si sunt fericita ca am putut trece peste.
Intr-o perioada din asta nu ne poate ajuta nimeni.Decat sa avem putere sa trecem peste.
Cu timpul il vei uita vei vedea, si vei fi din nou fericita.
Trebuie sa ai rabdare.
Te pup.