| Stancioi_Emanuela_Costina_1985 a întrebat:

Buna, de curând am inceput sa iau antibebe, in a patra zi de menstruaitie am avut contact sexual, vreau sa stiu daca exista riscul de a ramane însărcinată?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca prima pastila AC folosita in viata ta, a fost administrata in prima zi de menstruatie, in acel caz, incepand din acel moment in organismul tau s-a instalat protectia contraceptiva totala care se mentine pe intreaga perioada cat este folosita corect conform prospectului aceasta metoda de protectie. In orice zi a ciclului. Sanatate!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista si acest ris, deoarece anticoncepionalele au nevoie de timp ca sa-si faca efectul, mai ales cand le iei prima oara.
In orice caz, in primele 2 saptamani, cand incepi tratamentul cu anticonceptinale, trebuie sa folosesti si prezervativul, pentru ca nu au inca timp pastilele sa-si faca efectul si nu esti protejata.