| anonim_4396 a întrebat:

De curand am o noua relatie. Prietenul meu isi doreste sa incep sa iau anticonceptionale ( nu m-a obligat, doar ca a venit vorba despre asta). N-am luat niciodata si nu prea as vrea sa iau. Vreau sa aud pareri. Ati luat vreodata? Cum e? Si care ar fi cele mai potrivite. Sunt majora.

3 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Sexul e mai misto fara prezervativ. Just my 2 cents.

| corbulalbrosu a răspuns:

Orice femeie ar fi indicat sa fie informata pentru a sti ca activitatea hormonala este unica si definitorie organismului sau. Din acest motiv folosirea unor produse medicale care functioneaza pe baza hormonala poate fi folosita doar la recomandarea unui medic ginecolog. Alegerea produsului AC care se potriveste exact cu profilul tau hormonal se poate face doar in urma unui examen mamar, a unei analize de sange in vederea determinarii profilului de coagulare si a analizelor hormonale obligatorii, pe baza carora se obtine PROFILUL HORMONAL propriu. In lipsa unui astfel de profil hormonal nu se poate stabili metoda contraceptiva corecta/adecvata, intrucat exista dozaje hormonale potrivite fiecarei femei in parte, iar ceea ce i se potriveste unei alte femei sau celei mai bune prietene, tie ar putea sa iti faca rau sau efectele adverse sa fie mult prea puternice si sa fii nevoita sa intrerupi administrarea pastilelor la un moment dat. Din acest motiv daca te hotarasti sa folosesti aceasta metoda anticonceptiva, adica folosirea de pastile AC acestea pot fi prescrise doar de un medic ginecolog. Fara a intreba medicul ginecolog se poate folosi inelul contraceptiv intravaginal care datorita aportului cel mai mic posibil de hormoni in organism, teoretic poate fi folosit de orice femeie fiindca nu produce absolut nici un efect advers si in plus asigura o eficacitate si protectie superioara oricarui alt produs AC. Multa sanatate!

| KLLO a răspuns:

Normal ca nu trebuie sa iei pastile, MAI ALES pastile care actioneaza la nivel hormonal, oamenii sunt controlati de hormoni, organele si tot ce suntem noi, daca tu umblii la un "mecanism" care functioneaza perfect prin natura lui din nastere, atunci faci o mare t a m p e n i e si nu te lua dupa medici pentru ca pe ei ii doare in cot de tine si sunt buchie de prosti si cel mai probabil o sa ti prescrie pastile pe care tu i le ceri