| Iasmina98 a întrebat:

.de o luna si cea nu mi-a mai venit menstra, am 18 ani, insa ieri am luat anticonceptionale(regividon) si acum mi-am dat seama de greseala. Pot intrerupe sarcina din cauza pilulei?
Mulțumesc

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa intrerupi nimic, daca esti deja insarcinata, acum este foarte tarziu sa o poti oprii din evolutie.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este stabilit si confirmat stiintific si medical ca pastilele AC pot dauna sarcinilor in curs. Anticonceptionalele administrate/folosite in primele 3 saptamani de sarcina nu cresc riscul nasterii unui fat malformat. Ulterior DA. Din acest motiv este indicat ca in cazul in care intervin greseli de administrare a pastilelor AC si apar suspiciuni cu privire la existenta unei sarcina este recomandata efectuarea analizei de sange intr-un laborator de analize medicale. Multa sanatate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pastilele AC nu intrerup o sarcina instalata, deoarece nu sunt produse cu efect abortiv, dar pot provoca malformatii fatului si nasterea unui copil anormal.