| AnaMaria280401 a întrebat:

Deci cum sa incep. prietena mea are un ciclu neregulat, știu ca suna ciudat dar nu a avut relații intime cu nimeni. Ei nu i-a mai venit ciclul aproximativ 4 luni (o întârziere enorma ) și după s-a dus la ginecolog și i-a dat sa ia niște pastile, după i-a venit ciclul, a mers iar la ginecolog și i-a dat sa.a aceleași pastile și niște picături, după i-a venit ciclul și nu s-a mai ținut de pastile și nici nu a mai mers la ginecolog, dar ei tot nu îi vine menstruația. Ce sa facă?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care organele de reproducere si glandele endocrine functioneaza in mod normal/corect menstruatia se produce ciclic, mereu dupa o anumit perioada de zile destul de precisa/constanta deci intr-un astfel de caz este vorba de un ciclu menstrual REGULAT. Daca ciclul menstrual prezinta diferente mari sau foarte mari intre 2 menstruatii, iar in unele cazuri menstruatia nu se produce deloc, se poate considera ca fiind un semnal de alarma deoarece in aceste cazuri dereglarea c.m. este provocata de producerea anormala a hormonilor femenini, ceea ce favorizeaza aparitia afectiunii denumite sindromul ovarelor polichistice. Este obligatorie consultatia ginecologica intro astfel de situatie deoarece in cazul prezentat se poate considera ca fiind complet anormal modul de manifestare a procesului menstrual. Afectiunea se poate rezolva printrun tratament corespunzator prescris de medicul ginecolog. Tratamentul se poate prescrie pe baza unor analize si se poate remedia situatia si dupa un anumit timp (4-6 luni) se poate spera la revenirea la normal, producerea unor cicluri menstruale normale, regulate. Simptomele sindromului ovarelor polichistice se manifesta prin absenta menstruatiei, care apare de obicei dupa una sau mai multe menstruatii normale mai ales in timpul pubertatii; cicluri menstruale neregulate, rare sau anormale. Posibilele complicatii ale sindromului ovarelor polichistice pot fi urmatoarele :
- probleme legate de obezitate
- risc crescut de cancer la san;
- risc crescut de cancer endometrial;
- sterilitate. Multa sanatate.

| Satango a răspuns:

Stai liniştită, e doar însărcinată. Glumesc =)
Ce să facă? Să meargă la medic, din nou. Doar nu ştim noi mai bine ca el.
Baftă!

| Maia1111111111 a răspuns:

Buna,prietena ta nu trebuie sa se ingrijoreze, pentru ca e normal 100%, am avut si eu intirziere de ciclu de 4 luni