| stefyiiiyyy233 a întrebat:

Buna! Dilema maxima.
Am intretinut relatii sexuale in data de 18 ian si s-a spart prezervativul. Dupa aproximativ o ora am luat pastila de a 2 a zi EllaOne. Ultima menstruatie a inceput in data de 24 decembrie.Astazi mi-a venit menstruatia.Stiam ca pastila de a 2 a zi imi intarzie teoretic menstruatia. Sfaturi si opinii va rog?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La acest moment nu mai au nici un rost sfaturile noastre, odata ce ai luat deja acea "bomba hormonala", care iti da efecte negative serioase, pe urmatorele 6-12 luni.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu este o regula obligatorie sa intarzie menstruatia la toate femeile care administreaza pastila de a doua zi.Mai sunt si cazuri fericite, cum este al tau. Apoi, cred ca intrebarea nu are niciun sens, nu vad pentru ce te-ai ingrijora si pentru ce sa iti oferim opinii/sfaturi.

| stefyiiiyyy233 explică (pentru dullcat):

Hei! Cer opinii si sfaturi pentru ca am 19 ani si sunt in stres.Nu stiam ce sa cred pentru ca ma asteptam sa imi intarzie.Nu sunt medic ca sa stiu si cred ca nu sunt medici care sa imi raspunda pe TPU.Dar clar exista persoane care poate au trecut prin experiente similare si care ma pot ajuta cu un sfat/opiniehappy

| dullcat a răspuns (pentru stefyiiiyyy233):

Inteleg, dar, in general, oamenii se bucura atunci cand nu intalnesc efectele adverse mentionate pe prospectul oricarui medicament.Cred ca ar trebui sa faci la fel. laughing

| Emilian65 a răspuns:

Dacă ți-a venit menstruația, nu poți sa fii gravida.

| Robert2526 a răspuns:

Pai este simplu. Intarzierea menstruatiei are loc cand iei pastila inainte de ovulatie ( practic pastila aia inhiba ovulatia, care are loc mai tarziu). Astfel de prelungeste si ciclul menstrual. Tu ai luat pastila degeaba ( nu ramaneai insarcinata oricum).

Sfat? Incearca sa te informezi mai bine
Opinie? Ceea ce s-a intamplat este perfect normal