| Anemari456 a întrebat:

Bună dimineața, beta hcg mai mic de 1, 20 este negativ? Este concludent dacă l-am făcut dupa 25 de zile de la contact protejat?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De regula rezultatul testului de sarcina beta-hCG obtinut prin metoda de analizare in laborator a sangelui este valid, valabil si corect in cazul in care testul este efectuat dupa trecerea a 16-17 zile fata de ultimul act sexual neprotejat sau fata de ziua/data in care s-a produs ovulatia. In functie de solicitarea femeii, testul de sarcina beta-hCG poate fi de tip calitativ sau de tip cantitativ.
Testul beta-hCG de tipul CALITATIV indica rezultatul obtinut sub forma de prezentare : NEGATIV sau POZITIV dupa caz.
Iar testul beta-hCG de tipul CANTITATIV indica rezultatul obtinut sub forma unei valori numerice care in functie de marime este :
-- rezultatul este NEGATIV atunci cand rezultatul valoric obtinut se situeaza intre 0, 12 si 5, 31 mUI/ml, adica in cazul in care valoarea obtinuta este mai MICA de 5, 3 mUI/ml de sange.
-- rezultat NECONCLUDENT atunci cand valoarea obtinuta este situata intre 5, 3 si 5, 8 mUI/ml de sange. In astfel de situatii se reface testarea dupa 3 zile
-- rezultat POZITIV in cazul in care valoarea obtinuta este mai MARE de valoarea de 5, 8 mUI/ml de sange.
In functie de marimea nivelului de hormon hCG in sange se poate stabili cu destula precizie varsta sarcinii atunci cand acesta are minim 3 saptamani de viata.
Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| MValentin a răspuns:

Hey! Am avut si eu o problemă cu prietena mea din cauza unei posibile sarcini
Deci, am sunat o doamna ginecolog si mi-o explicat cum sta cu acel beta hcg. Acel test se face de 2 ori si in caz ca acea concentrație din sange este mai mare a doua zi decat in prima cu un anumit procent esti insărcinata.
Eu doar spun ce mi-o spus ea si ce am citit pe internet.

| Anemari456 explică (pentru MValentin):

Ok, dar dacă eu mi-am făcut 100 de teste și toate au ieșit negative